b_150_100_16777215_00_images_twarze_bardeen.jpg

Kiedy Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej, amerykański inżynier-elektryk (1908 - 1991) poświęcił swoje zdolności wojsku.

John Bardeen w laboratoriach marynarki wojennej w Waszyngtonie pracował nad sposobami wykrywania okrętów podwodnych i min.
Po zakończeniu wojny rozpoczął prace w laboratorium Bell Telephon. Tam w 1947 roku - wraz z dwoma kolegami: Walterem Brattain i Wiliamem Shockley - skonstruował pierwszy na świecie tranzystor z cienkiej płytki półprzewodnika.

Tranzystor jest mniejszy i zużywa mniej energii niż lampy próżniowe których używano w pierwszych urządzeniach elektronicznych - radiach, telewizorach i komputerach.
Wynalezienie tranzystora można porównać do wynalezienia silnika parowego w XIX wieku - zapoczątkowało miniaturyzację i karierę półprzewodników w życiu codziennym. Za skonstruowanie tranzystora w 1956 roku otrzymał Nagrodę Nobla.
W roku 1956 Bardeen poprawnie wytłumaczył zjawisko nadprzewodnictwa (zaobserwowane po raz pierwszy już w 1911 roku), w pracy badawczej prowadzonej na Uniwersytecie w Illinois 


Ciekawostka:

Trudno sobie dziś wyobrazić świat bez tranzystorów, ale bywają one czasem zawodne. Jak choćby tego dnia w 1972 roku, gdy Bardeen miał odebrać swą drugą Nagrodę Nobla (za opracowanie teorii nadprzewodnictwa), ale nie mógł otworzyć drzwi garażu, bo w pilocie zepsuły się tranzystory...

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań