REKLAMY
Louis Braille

Francuski nauczyciel, twórca alfabetu dla niewidomych (1809 - 1852).

W wieku 3 lat, bawiąc się w warsztacie swojego ojca - rzemieślnika zajmującego się wytwarzaniem siodeł i uprzęży, uszkodził sobie szydłem oko.

Lekarze nie potrafili zatamować krwawienia, w dodatku wdało się zakażenie, które zainfekowało również drugie oko, co w efekcie spowodowało obuoczną ślepotę.
Dzięki duszpasterzowi z Coupvray udało się posłać chłopca do szkoły gminnej.

Mimo kalectwa, dzięki nadzwyczajnej pamięci i inteligencji, przerobił ten sam program co jego rówieśnicy. W wieku 10 lat uzyskał stypendium w królewskim Instytucie Młodych Niewidomych w Paryżu. Tam dzieci uczyły się czytać, odczytując z ogromnych ksiąg wypukłe pismo. Nie mogły jednak pisać, ponieważ litery były wytłaczane w specjalnej prasie.


REKLAMY

Na drugim roku nauki, na zajęciach prowadzonych przez emerytowanego kapitana Charlesa Barbiera de la Serre, zapoznał się z systemem kodowania dźwięków, którego używały wojska francuskie do przekazywania rozkazów w ciemności. System ten (nazywany pismem nocnym, lub sonografią) opierał się na 12 punktach i kreskach, wykutych rylcem, które pozwalały na odczytanie rozkazu bez potrzeby używania światła.
Na tej podstawie, zaledwie w wieku 15 lat opracował oryginalny system zapisu liter dla osób niewidomych, oparty na kombinacji sześciu wypukłych punktów umieszczonych na obwodzie prostokąta.
wyraz google w systemie Braille'aInformację o tym podano w 1829 roku.
Pierwszą książkę wydrukowaną pismem brajlowskim wydano w roku 1837.
W Polsce alfabet Braille`a przyjął się na dobre dopiero w 1934 roku.

Braille zmarł na gruźlicę, został pochowany w paryskim Panteonie.

Obecnie, coraz mniej ludzi posługuje się pismem Braille'a. Rozwój elektroniki użytkowej sprawia, że pojawiają się nowe sposoby odczytywania tekstu przez osoby niewidome. Jednym z takich sposobów jest FingerReader - czytnik zakładany na palec, który nie tylko, że będzie mógł odczytać umieszczoną na zadrukowanym papierze treść, to jeszcze przetłumaczy ją na wybrany język. Dodatkowy czujnik da znać wibracjami, kiedy palec trafi na miejsce niezadrukowane 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj