b_150_100_16777215_00_images_twarze_charles.jpg

Francuski fizyk, nauczyciel fizyki, członek Francuskiej Akademii Nauk (1746-1823).
Sformułował prawo Charles'a oraz pierwszą wersję prawa Gay-Lussaca (zwaną też prawem Gay-Lussaca-Charles'a lub prawem Charles'a-Gay-Lussaca).

Zafascynowany eksperymentami braci Montgolfier, którzy dokonali pierwszych załogowych lotów balonem wypełnionym ciepłym powietrzem, niedługo po nich wypuścił w Paryżu pierwszy balon wykonany z impregnowanego jedwabiu i napełniony wodorem.

Publiczna demonstracja tej konstrukcji odbyła się w Paryżu, w 1783 roku.

Wkrótce potem, konstruktor osobiście wzniósł się na wysokość aż trzech kilometrów i przeleciał około 25 kilometrów. Lądowanie mogło się dla niego zakończyć tragicznie, bowiem wieśniacy, którzy byli na miejscu, obrzucili "potwora" kamieniami, a w końcu zniszczyli powłokę balonu nożami.balon Charlesa

Oprócz doświadczeń z wodorem, które przyczyniły się do rozwoju chemii, Charles przeprowadzał eksperymenty, które prawdopodobnie położyły podwaliny pod współczesną fotografię.
W 1780 roku skonstruował przyrząd, przy pomocy którego kopiował sylwetki ludzi na papierze chlorowym. Eksperyment można było przeprowadzić tylko w ciemni optycznej, której otworek rzucał obraz obiektu na papier światłoczuły.
Wynalazł również epidiaskop. Za pomocą tego urządzenia, można było wyświetlać powiększone obrazy nieprzezroczyste 

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań