b_150_100_16777215_00_images_twarze_franklin.jpg

Był wielkim amerykańskim mężem stanu i jednym z twórców niepodległości Stanów Zjednoczonych, malował obrazy, prowadził działalność publicystyczną, zajmował się filozofią i dokonał wielu odkryć naukowych (1706-1790).

Urodził się w Bostonie, w stanie Massachusetts, był jednym z siedemnastu dzieci w rodzinie biednego wytwórcy świec.

Kiedy miał osiem lat, rodzice oddali go do szkółki elementarnej, ale zabawił w niej niecały rok. W następnej szkole, gdzie miał uczyć się rachunków, też nie zagrzał długo miejsca. W wieku 12 lat zaczął pracować w pracowni drukarskiej brata. Nieco później otworzył własną drukarnię w Filadelfii, gdzie wydając kalendarz "Poor Richard's Almanack" zawierający wiadomości z różnych dziedzin, szybko zdobył rozgłos. W 1748 roku porzucił jednak drukarstwo, by poświęcić się nauce. W roku 1752 złapał prąd z błyskawicy do butelki lejdejskiej, i dowiódł, że w piorunach jest elektryczność.

Wynalazł piorunochron, który odtąd ochrania budynki w czasie burzy. Wymyślił i wykonał tzw. dzwoneczki Franklina, które odpowiednio wcześniej sygnalizowały nadejście burzy.
W 1773 roku udał się do Anglii, aby reprezentować interesy kolonii amerykańskich w sporach podatkowych. Do Ameryki wrócił w 1775 roku, tuż przed wybuchem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Był jednym ze współtwórców Deklaracji Niepodległości, a jego podpis widnieje obok innych pod Konstytucją Stanów Zjednoczonych.

Franklin łapie prąd do butelki lejdejskiejInne jego wynalazki to bezdymny piec, fotel bujany i okulary dwuogniskowe (w roku 1785). Górna połowa szkieł służyła do widzenia dali, dolna - do czytania. Franklina męczyła konieczność noszenia kilku par okularów. Jego wszechstronność była zadziwiająca.

Był organizatorem pierwszej w Filadelfii wypożyczalni książek, zorganizował również ochotniczą straż pożarną oraz Amerykańskie Towarzystwo Filozoficzne, które istnieje do dziś. Oprócz prac związanych z prądem, napisał również traktat o pieniądzu, książkę o grze w szachy. Zajmowały go problemy związane z przyczynami trzęsień ziemi, był zwolennikiem zniesienia niewolnictwa
W roku 1775, usiłując zrozumieć, dlaczego statki z Anglii do Ameryki płyną dwa tygodnie dłużej niż odwrotnie, odkrył i opisał prąd zatokowy (Golfsztrom) 


Jest autorem wielu powiedzeń, w tym:
  Czas to pieniądz,
  Człowiek mądry więcej uczy się od swoich wrogów, niż głupiec od przyjaciół,
  Zdrowy rozsądek to rzecz, której każdy potrzebuje, mało kto posiada, a nikt nie wie, że mu brakuje.

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań