b_150_100_16777215_00_images_twarze_giambattista.jpg

Giovan Battista della Porta, włoski filozof, przyrodnik i okultysta (1538-1615).
Pochodził z bogatej, patrycjuszowskiej rodziny, został znanym lekarzem.

Był jednym z najbardziej wszechstronnych ludzi swoich czasów. Przypuszczalnie to on był odkrywcą camera obscura na przełomie XVI i XVII wieku - skrzynki z malutkim otworkiem.

Również on zauważył analogie między powstawaniem obrazów w ludzkim oku i w camera obscura.

Był autorem dzieł reprezentujących w dużej mierze magiczne podejście do zjawisk przyrodniczych, np. "Phytognomonica" (1588), czy "Magiae naturalis" w którym pisze między innymi o magnetyzmie (1569).

Stworzył urządzenie dzięki któremu można było podnosić wodę na wyższy poziom, prawdopodobnie wynalazł lunetę, oraz opisał okulary. Wspominał również o latawcu w 1558 roku. Magiae naturalisW Rzymie, na placu znajdującym się przed Panteonem mieści się fontanna zrealizowana przez niego w 1578 roku, na której umieszczono oryginalny obelisk egipski, pochodzący ze Świątyni Izydy.

Był założycielem i właścicielem prywatnego muzeum, oraz ogrodu botanicznego w Neapolu. Był również twórcą akademii uczonych, których często sam utrzymywał, oraz autorem licznych prac naukowych.

Jako pierwszy, w 1580 roku opisał atrament sympatyczny - sam posługiwał się "nalewką z galasówek", a jako odczynnik wywołujący stosował siarczan żelazawy. Czasem również, do szyfrowania swoich zapisków używał dziwnie wyglądających, niezwykłych grafemów, zapożyczonych z Etiopii, Persji czy Tajlandii

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań