b_150_100_16777215_00_images_twarze_morse.jpg

Wynalazca amerykański i malarz portrecista oraz nauczyciel sztuki (1791-1872).
W roku 1823 opatentował maszynę do cięcia marmuru.

Wprowadził w USA dagerotypię, czyli pierwszą technikę fotograficzną.
W latach 1835-38 zbudował pierwszy elektromagnetyczny aparat telegraficzny - 6 stycznia 1838 roku w Morristown w stanie New Jersey, dokonał pierwszej publicznej prezentacji swego aparatu, jednak dopiero w sześć lat później uzyskał od Kongresu środki finansowe, pozwalające na założenie pierwszej linii telegraficznej, łączącej Baltimore z Waszyngtonem.

W roku 1845 zbudował ulepszoną wersję telegrafu.

W 1838 roku opracował kod telegraficzny: "alfabet Morse'a" - pierwsza depesza przy jego użyciu została nadana 24 maja 1844 roku. Jeszcze do niedawna - w roku 1998, jego kod był szeroko stosowany. Teraz nadal jest używany przez różne służby łączności radiowej na całym świecie, chociaż już nie jako podstawowy rodzaj przekazywania informacji, a jako rezerwowy. klucz do telegrafu z 1845 rokuObecnie produkowane urządzenia radiowe są standardowo wyposażane w możliwość nadawania i odbioru za pomocą klucza telegraficznego i kodu Morse'a. Nie tak dawno, od wszystkich oficerów służb łączności wymagano znajomości nadawania i odbioru w kodzie Morse'a.
W dalszym ciągu kod Morse'a powszechnie jest używany przez przez radioamatorów krótkofalowców, zwłaszcza do łączności na częstotliwościach do 30 MHz. Mało tego, dla otrzymania zezwolenia na używanie amatorskiej radiostacji nadawczo odbiorczej kategorii 1-szej, wymagane jest zdanie państwowego egzaminu ze znajomości nadawania i odbioru w kodzie Morse'a 

Przy opracowaniu tego artykułu, pomocy udzielił p. Zdzisław Winiarski.

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań