REKLAMY
buteleczka z aspiryną

Popularny środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym.

Nazwa "aspiryna" (spolszczenie niemieckiego Aspirin) powstała jako połączenie elementów: a – od acetylosalicylowy (kwas); spir – od dawnej nazwy rośliny (Spirea ulmaria, współcześnie Filipendula ulmaria – wiązówka błotna), z której początkowo uzyskiwano lek przeciwbólowy oraz in – końcówki dodanej dla lepszego brzmienia.

Historia tego leku jest bardzo długa.

Zaczęło się już tysiące lat temu, bowiem od tak zamierzchłej przeszłości lekarze i uzdrowiciele zalecali chorym cierpiącym z powodu bólu czy gorączki, żucie kory wierzbowej. 400 lat p.n.e. Hipokrates aplikował pacjentom wywar z żółtych wierzbowych liści.
W XVIII wieku nastąpiło ponowne zainteresowanie leczniczymi właściwościami wierzby - w 1763 roku Edward Stone powiadomił londyńskie Royale Society o przeciwmalarycznym działaniu wyciągu z kory wierzby.
Felix Hoffmann

REKLAMY

W roku 1829 Leroux wyizolował z kory wierzbowej glikozyd nazwany salicyliną.

Osiem lat później - w 1837 roku, 37-letni francuski chemik Charles Frederic Gerhardt zaczął mieszać z kwasem salicylowym inne substancje, chcąc uzyskać skuteczny, a zarazem nie podrażniający żołądka lek. Zrezygnował jednak z dalszych prac nad wynalazkiem, ponieważ doszedł do wniosku, że procedura przygotowania odpowiedniej kompozycji składników aspiryny jest zbyt skomplikowana i czasochłonna, po prostu niepraktyczna.

W 1859 roku, w Lipsku, Herman Kolbe zsyntetyzował kwas salicylowy z fenolu (zawartego w smole węglowej) i CO2 - tak powstał pierwszy syntetyczny środek przeciwbólowy.

Po raz pierwszy wprowadzono salicylan sodu jako lek przeciwgorączkowy i przeciwreumatyczny w roku 1875.
W roku 1897 niemiecki chemik Felix Hoffmann (który pracował wówczas dla firmy chemicznej Friedrich Bayer & Co.), wrócił do pomysłu Gerhardt’a, poszukując leku dla swego cierpiącego na reumatyzm ojca. opakowanie aspiryny z 1904 rokuPonownie "wynalazł" kwas acetylosalicylowy jako chemicznie czystą, nie drażniącą, formę leku. Od roku 1899 lek o nazwie ASPIRIN ®, w postaci proszku, został wprowadzony do obrotu.

Był to pierwszy lek uzyskany w sposób syntetyczny, a nie wyizolowanym z surowców występujących w przyrodzie. Pięć lat później lek otrzymał postać tabletki i już w tym samym (1904 roku), wyprodukowano aż 25 823 kilogramów specyfiku.

Obecnie na świecie produkowanych jest około 50.000 ton aspiryny rocznie, z czego 12.000 ton produkuje nadal niemiecka firma Bayer 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj