REKLAMY
depilacja

Termin określający usuwanie owłosienia ciała.

Początki usuwania włosów z twarzy datuje się na ponad 20 tysięcy lat. Już wtedy mężczyźni golili się używając do tego prowizorycznych przedmiotów.

Później zaczęto stosować żywicę i inne substancje pochodzenia naturalnego.
Z kolei moda na to, żeby u kobiety nie było zbędnego owłosienia pojawiła się już ponad 5 tysięcy lat p.n.e.!

W starożytnym Egipcie całe ciało poddawane było różnym zabiegom, po których skóra miała pozostawać gładka i zadbana. Używano w tym celu ostrzy wykonanych z brązu, oraz różnych dziwacznych z dzisiejszego punktu widzenia specyfików.

depilacja plastremSłynna z urody egipska królowa Kleopatra, gładką skórę miała dzięki stosowaniu mikstury, w skład której wchodziło m.in. dwukrotnie palone wapno z dodatkiem aurypigmentu (trójsiarczku arsenu, używanego dzisiaj do produkcji arszeniku), zmieszanych z niewielką ilością wody i oliwy…

depilacja woskiemKobiety w starożytnym Rzymie do wyrywania włosów np. z brwi, używały pincety. Natomiast niechciane owłosienie ścierały za pomocą specjalnego papieru o właściwościach ściernych, albo przy pomocy pumeksu naturalnego. Ta metoda przetrwała aż do około 1940 roku.

Z kolei Grecy, swoje produkty kosmetyczne przygotowywali na bazie preparatów roślinnych, ale... z dodatkiem rtęci (!) - minerału wprowadzonego do kosmetyków przez Arabów.

Innym stosowanym w czasach antycznych środkiem, powszechnie uważanym za skuteczny były … ugotowane pijawki! Pijawki jako środek wspomagający usuwanie zbędnego owłosienia przetrwały zresztą ponad 2 tysiąclecia - wg Leksykonu Preparatów Toaletowych dla Wyższych Sfer, autorstwa Gollmanna, substancji zawierającej proszek ze spalonych pijawek używano jeszcze około roku 1860.

REKLAMY

Jednym z najstarszych sposobów w krajach arabskich na skuteczne usuwanie owłosienia, było stosowanie gęstego syropu z cukru, który po wyschnięciu usuwany był z powierzchni skóry razem z włoskami.

depilacja bywa bolesnaW średniowieczu temat depilacji ucichł, i tak naprawdę zaczęto o tym znowu mówić dopiero w XIX wieku, kiedy kobiety zaczęły na nowo pokazywać odkryte nogi i ramiona.
Przełomowym momentem było upowszechnienie się sukienek bez rękawów. W Ameryce Północnej moda na nie zapanowała około 1915 roku. Wówczas to, za sprawą reklamy w magazynie Harper's Bazaar, kobiety mogły zobaczyć modelkę ubraną w sukienkę bez rękawów, eksponującą gładziutkie pachy. To był prawdziwy przełom! I tak oto zaczęło się wielkie szaleństwo depilacji. Dzięki tej nowej modzie fortunę zrobili w tamtym czasie producenci maszynek do golenia.

Obecnie jest kilka sposobów domowego usuwania zbędnego owłosienia, ale najbardziej skuteczna jest depilacja przy użyciu depilatora - szybko, dokładnie (depilator usunie włoski z cebulką nawet jeśli są one o długości zaledwie 0,5 mm), i na czas do czterech tygodni, ale jest to zabieg bolesny! Pierwszy depilator pojawił się w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku.
Podobnie bolesne, ale na dłuższy czas, jest usuwanie włosków przy pomocy wosku, który może być nakładany zarówno na ciepło, jak i na zimno, z tym, że wosk krótszych niż 2 mm włosków nie usunie.
Inna metoda, to plastry depilujące.

depilatorZnacznie szybciej, i bez bólu, można (jak w początkach XX wieku) usunąć zbędne owłosienie maszynką do golenia na mokro - z tym, że dużym minusem są odrastające już po 2 dniach włoski. Również bez bólu, ale z ryzykując uczulenie, można włoski usunąć używając kremów depilujących.
Pod koniec XIX wieku fizycy próbowali niszczyć cebulkę wkłuwając się w kanał włosa ostrą igłą z kwasem siarkowym. W XX wieku rozwinięto tę metodę i nadano jej nazwę elektrolizy.

REKLAMY

Najdroższą ale i najskuteczniejszą metodą usuwania zbędnego owłosienia, jest depilacja laserowa. Ten spory wydatek z pewnością się opłaca, ponieważ usunięte w ten sposób mieszki włosów już nigdy nie odrastają. Ta metoda została zapoczątkowana w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy zaczęły powstawać pierwsze aparaty, których celem było emitowanie promieniowania laserowego służącego do niszczenia mieszków włosowych.

Reasumując, można powiedzieć, że od czasów świetności starożytnego Egiptu, przez kobiecą rewolucję w XIX wieku, a następnie przez lata popularności "dziewczyn z okładek" aż do dzisiaj, gładka, wydepilowana skóra jest wyznacznikiem piękna, swobody i kobiecości 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj