REKLAMY
różne kalosze

Gumowe buty chroniące nogi lub buty przed zamoczeniem.

Przodkami kaloszy (z francuskiego: galoches), czyli obuwia, które dziś najczęściej można zobaczyć na nogach wędkarzy lub mieszkańców wsi, były galoches, czyli pierwsze buty ochronne na drewnianej lub skórzanej podeszwie, noszone do końca XIV wieku w Europie.

Od wieku XV wraz z pojawieniem się pierwszych spodni, które były połączone z lekkimi podeszwami z cienkiego sukna, zaczęto używać tzw. patynek z drewna. Były to sztywne, cienkie deseczki malowane na biało, zapinane do stóp za pomocą pasków z czarnej skóry, przybitych gwoździkami - coś jak dzisiejsze sandały.

Kształt znany nam dzisiaj, kalosze przyjęły na początku XIX wieku za sprawą brytyjskiego księcia Wellington, Artura Wellesley. To on polecił swojemu szewcowi wykonanie pierwszych takich butów - z miękkiej cielęcej skóry, o niskim obcasie i opływowym kształcie.
Pomimo początkowego sukcesu, ich popularność malała, żeby od połowy XIX wieku znowu wróciły do łask. Stało się to po tym, jak Charles Goodyear opracował produkcję gumy. W roku 1853 amerykański przemysłowiec Hiram Hutchinson, rozpoczął produkcję gumowego obuwia wzorowanego na "wellingtonach". Powstało płytkie obuwie gumowe nakładane na buty, chroniące od wilgoci i błota. Za najlepsze uchodziły kalosze szwedzkie lub ryskie.

REKLAMY

Warto wiedzieć, że w kaloszach, jako że z natury były mokre i zabłocone, nie wchodzono "na pokoje" ani w domu własnym, ani na wizycie; zostawiano je w przedpokoju, gdzie obok stojaka na parasole i laski, znajdowało się zwykle tak zwane gniazdko na kalosze.
Uznano, że są na tyle praktyczne, żeby "wziąć udział w wojnie": rząd angielski zamówił ponad 1.2 miliona par butów dla żołnierzy walczących na bagnistych terenach Francji i Belgii.
W dwudziestoleciu międzywojennym kalosze wyszły z użycia. Mężczyźni zrezygnowali z nich w ogóle, zwłaszcza że męskie kalosze bywały dość kłopotliwe, często zsuwały się z buta. Po drugiej wojnie światowej gumowce stały się bardzo popularne nie tylko wśród robotników, ale także kobiet i dzieci.

Nazwa kalosze przetrwała w języku potocznym do dnia dzisiejszego, często bowiem kaloszami nazywano wysokie (nawet do kolan) gumowe buty robocze, tak zwane gumiaki i gumowce. Odmianą kaloszy są tzw. gumofilce, tzn. ocieplane buty z gumową podeszwą i stopą oraz filcową cholewą do połowy łydki. Takie buty wykorzystywane są w przemyśle i rolnictwie, a także niekiedy w wojsku, szczególnie zimą. Coraz częściej guma z której były wykonywane zastępowana jest tworzywami sztucznymi - PCW 

Ciekawostki:

  • Wyprodukowano dwa filmy, w których kalosze stały się głównym motywem. Pierwszy to "Kalosze szczęścia" - polski film z 1956 roku, i czechosłowacki o tym samym tytule z roku 1988.
  • W Wielkiej Brytanii istnieje konkurencja sportowa nazywana "wellie waging", gdzie zasadą jest rzucanie kaloszem na jak największą odległość.
Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj