ręczny mikser

Mikser kuchenny, to urządzenie służące do rozcierania, urabiania, ubijania ciast lub innych produktów spożywczych.

W gospodarstwie domowym można spotkać miksery o napędzie ręcznym, oraz (coraz częściej) napędzane silnikiem komutatorowym o mocy zazwyczaj od 250 do 500 watów.

Taki mikser ma od trzech do ośmiu prędkości.

Na osi wirnika są umieszczone kółka zębate napędzające mieszaki (rapki).
Prawdopodobnie pierwszy mikser napędzany ręcznie i wykonany z metalu, opatentował w roku 1870 Walter Scott z USA.

Z chwilą spopularyzowania silnika elektrycznego, coraz częściej zaczęły pojawiać się tego typu urządzenia napędzane przy jego pomocy. mikser stojącyPoczątkowo występowały głównie w postaci stojącej z uwagi na swoją wagę. Od roku 1904, elektryczne "trzepaczki" ubijały lody i mleko w cukierniach.


Pierwsze urządzenie przypominające współczesny mikser powstało w USA, w roku 1908 i było dziełem Herberta Johnstona. Ważyło prawie 30 kilogramów i kosztowało tyle co samochody z fabryki Forda. Dzięki udoskonaleniom i zwiększeniu wydajności produkcji, znacznie wzrosła ich jakość, a jednocześnie spadła waga, głośność i co najważniejsze - cena.

Wraz ze znacznym spadkiem wagi powstały miksery ręczne - zbudowane się z uchwytu przytwierdzonego do obudowy zawierającej silnik, który napędza zwykle dwa mieszaki wirujące w przeciwnych kierunkach. b_150_100_16777215_00_images_duze3_mikser1.jpgMiksowana substancja może się znajdować w dowolnym naczyniu na tyle głębokim, aby nie dopuścić do jej rozchlapywania.

Wśród konstruktorów miksera wymieniany jest również Stephen Poplawski, który skonstruował naczynie, na którego dnie wirowało ostrze. Używał go do przygotowywania napojów, a jego udoskonalona wersja zadebiutowała na rynku w 1937 roku jako "Cudowny Mikser" 

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań