REKLAMY
prototyp myszki

Ręczne urządzenie peryferyjne, służące do wprowadzania danych do komputera.

Mysz ma postać pudełka, którego ruch względem podłoża jest przekazywany do komputera.

Stosuje się 2 typy myszy: konstrukcji mechanicznej oraz (dzisiaj najbardziej popularnej) optycznej.

W przypadku konstrukcji mechanicznej, ruch myszy powoduje przesuwanie ruchomej kulki w wyniku tarcia tocznego; umieszczone w obu kierunkach tarcze trące obracają się zgodnie z ruchem kulki, a kierunek ruchu i szybkość obrotu tarcz (zawierających na powierzchni jasne i ciemne sektory) są określone za pomocą 2 fototranzystorów (lub fotodiod).

Informacje o szybkości i kierunku ruchu są przetwarzane przez znajdujący się w myszy mikroprocesor na odpowiednie znaki sterujące i wywołujące (po interpretacji właściwym programem obsługi myszy tzw. driverem) ruch kursora na ekranie monitora.

REKLAMY

Mysz jest wyposażona najczęściej w 2 lub 3 przyciski (trzeci przycisk pojawił się w niektórych modelach w 1988 roku) plus ewentualnie rolki - np. do przewijania dużych stron.
Odmianami myszy o konstrukcji mechanicznej są myszy w postaci pióra kulkowego, oraz myszy pracujące w pozycji odwrotnej - które pojawiły się w 1989 roku - (ręcznie jest poruszana kulka, tzw. track-ball lub kot).
twórca myszki EngelbartDopiero w 1996 roku niektóre komputerowe gryzonie potraciły "ogony", bo wynaleziono myszkę bezprzewodową. Rozpowszechnienie myszy wiąże się z uproszczeniem realizacji funkcji grafiki komputerowej oraz rozwojem systemu Windows (tj. koncepcji tzw. interaktywnego graficznego interfejsu).

I pomyśleć, że myszka została zbudowana już w 1968 roku przez amerykańskiego naukowca i wynalazcę o norweskich korzeniach, Douglasa Engelbarta ze Stanford Research Institute po pięciu latach pracy (na zdjęciu obok wynalazca). Była z drewna i miała jeden przycisk - zobacz ilustrację na górze strony.
Popularność jednak zyskała dopiero w 1982 roku, kiedy to zastosowano ją w słynnym niegdyś (któż go jeszcze pamięta?) komputerze Lisa firmy Apple, pierwszej maszynie, w której pojawił się graficzny interfejs użytkownika...
Pięć lat później myszka zaczęła wyglądać niemal dokładnie tak, jak wygląda dzisiaj 


myszka za 55 tysięcy złotychCiekawostka:
Myszka komputerowa może być całkiem sporym wydatkiem... Obok zobaczyć możesz taki drobiazg, który kosztuje ponad 55 tysięcy złotych, wykonany ze skóry krokodyla, niebieskich diamentów i 18-karatowego złota. Na kółku wytłoczony jest napis Ferrari. Może trudno w to uwierzyć, ale to nie jest najdroższy model - te naprawdę drogie kosztują sporo ponad 100 tysięcy złotych!

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj