b_150_100_16777215_00_images_male3_niszczarka.jpg

Niszczarka to urządzenie służące do niszczenia poufnych dokumentów.

Najczęściej wykorzystuje się ją do zastosowań biurowych.
Najprostsze konstrukcje mechanizmu niszczącego tną papier wzdłuż jednej krawędzi, w wyniku czego powstają wąskie paski papieru o długości równej długości dokumentu. Bardziej skomplikowane mechanizmy tną papier również w poprzek dokumentu.
Podobno to Abbot August Low zamieszkujący w Nowym Yorku, jako pierwszy opracował model niszczarki dokumentów. Na swój pomysł otrzymał nawet patent w sierpniu 1909 roku o numerze US 929 960. Najprawdopodobniej projekt nie trafił do realizacji, ale pierwszy krok został zrobiony.


maszynka do krojenia tytoniuNa powstanie działającej niszczarki trzeba było czekać kolejnych 26 lat. Zbudował ją w roku 1935 Niemiec, wróg nazistów, Adolf Ehinger. Stało się to po tym, jak jeden z jego sąsiadów zauważył w śmieciach wadliwie wydrukowane fragmenty ulotek o treści przeciwnej nazizmowi i Hitlerowi - to groziło śmiercią!  

Niszczarka była napędzana ręczną korbą i choć w zasadzie przypominała maszynkę do produkowania makaronu, albo do krojenia tytoniu (jak na ilustracji obok), to nieźle spełniała swoje zadanie...
Rok później Ehinger zamiast ręcznej korby zastosował silnik elektryczny i zaczął swoje produkty sprzedawać do agencji rządowych i instytucji finansowych. Potem podjął decyzję i założył firmę o nazwie EBA Maschinenfabrik, gdzie w 1959 roku wyprodukowano pierwszą niszczarkę tnącą dokumenty na ścinki. Placówka powyższa funkcjonuje do dnia dzisiejszego pod nazwą EBA Krug & Priester GmbH & Co. w Balingen.

Aż do połowy 1980 roku niszczarki dokumentów były mało stosowane przez instytucje nie związane z rządem. Dopiero od 1984 roku po decyzji Sądu Najwyższego w Kalifornii przeciw Greenwood, w którym sąd najwyższy orzekł że nie zabrania się przeszukiwania i zajęcia śmieci pozostawionych przed domem, niszczarki dokumentów stały się popularne nawet wśród zwyczajnych obywateli USA w celu uchronienia prywatności. Tym bardziej, że amerykańska Federalna Komisja Handlu szacuje, że 9 milionów przypadków kradzieży tożsamości występuje rocznie w samych tylko Stanach Zjednoczonych 

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań