REKLAMY
pierwsze prezerwatywy

Jest to mechaniczny środek antykoncepcyjny, stosowany przez mężczyzn.

Wprawdzie nie 100-procentowe, ale jednak stanowi powszechne zabezpieczenie nie tylko przed niepożądaną ciążą, ale również przed zakażeniem AIDS i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Obecnie produkowane prezerwatywy wykonane są najczęściej z cienkiej gumy lateksowej i wyposażone mogą być w niewielką ilość środka plemnikobójczego.

Pierwsze wzmianki o "lnianych płaszczach", które najprawdopodobniej pełniły funkcję prezerwatyw, pochodzą z Egiptu już z 1000 roku p.n.e. Z kolei pierwsze dowody (w postaci malowideł naskalnych) na stosowanie prezerwatyw w Europie, pochodzą z około 100-200 roku n.e. - znaleziono je na południu Francji.
Pierwsze wzmianki pisane pojawiają się w średniowieczu - opisujący prezerwatywę mnich kopista użył do jej określenia perskiego wyrazu "kondu", oznaczającego długie naczynie sporządzane ze zwierzęcych jelit.

przezorny?..

Coraz bardziej popularne stają się prezerwatywy w okresie renesansu. W XVI wieku włoski anatom Gabrielle Fallopius przeprowadził zakrojone na szeroką skalę badania (ponad 1000 ochotników), na postawie których oficjalnie stwierdził, że kondom daje ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Testowane przez Fallopiusa prezerwatywy wykonane były z płótna. Nadworny lekarz króla Anglii doktor Condom (być może stąd wywodzi się nazwa kondom), dostarczał lniane prezerwatywy na dwór angielski.

W XVIII wieku kondomy stawały się coraz powszechniejsze i zaczęły nawet trafiać na półki europejskich sklepów, jako popularna ochrona przed niechcianą ciążą. Były wykonywane z jelit zwierząt, a co za tym idzie dość drogie, więc wykorzystywano je... wielokrotnie.


Wydawać by się mogło, że odkrycie w XIX wieku przez Goodyeara i Hancocka procesu wulkanizacji gumy natychmiast zrewolucjonizuje produkcję prezerwatyw. Nic z tego: gumowe kondomy były ciągle za drogie, grube, a przy tym niewystarczająco szczelne, by dobrze spełniać swoją rolę. Były rozprowadzone przez domokrążców i sprzedawców ulicznych, jednak nie znajdowały wielu nabywców.
W 1861 roku pojawiła się w gazecie The New York Times pierwsza reklama prezerwatyw.

suknia z prezerwatywWarto w tym miejscu wspomnieć, że pierwsza bezszwowa prezerwatywa lateksowa została wyprodukowana i opatentowana w 1916 roku przez polskiego chemika Juliusa Fromma.
Od tej pory nastąpił prawdziwy boom.
Nowe, znacznie cieńsze, bardziej elastyczne, a przy tym znacznie skuteczniejsze prezerwatywy, momentalnie zadomowiły się na rynku, pomimo różnych zakazów.

W tym samym roku, jako pierwszy, Morill Youngs zaczął sprzedawać prezerwatywy w aptekach.

Nowy rodzaj prezerwatyw przyczynił się do nagłego wzrostu sprzedaży - w połowie lat 30-tych piętnastu największych producentów w USA produkowało już półtora miliona kondomów dziennie. W latach 60-tych ze względu na wynalezienie pigułki hormonalnej, liczba osób stosujących prezerwatywy spadła.

Jednak po znacznym wzroście zakażeń wirusem HIV w latach 80-tych, popularna gumka znowu wróciła do łask 

Ciekawostka:
Jeszcze jeden polski akcent - anonimowy profesor UJ w Krakowie wymyślił przed wojną reklamę prezerwatywy, która jest wykorzystywana do dziś na całym świecie. Hasło brzmi: "Prędzej ci serce pęknie".

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj