REKLAMY
prysznic

Prysznic lub natrysk, to urządzenie służące do kąpieli.

Jest to polewanie wodą wypływającą z instalacji wodociągowej przez specjalne sitko, mające na celu rozbicie strumienia wody na drobne kropelki.

Jednocześnie mianem tym określa się wydzieloną część pomieszczenia kąpielowego, zaopatrzoną w brodzik z odpływem, służącą do kąpieli natryskowej.
Tego rodzaju sposób zażywania kąpieli był znany właściwie od zawsze. Wystarczyło po prostu znaleźć miejsce gdzie woda z np. potoku swobodnie spadała, stanąć pod takim wodospadem i... prysznic gotowy!

W starożytnym świecie bogacze zażywali podobnej kąpieli w ten sposób, że niewolnicy przynosili po prostu podgrzaną wodę do pokoju kąpielowego i polewali swojego pana lub panią. Tak kąpał się na przykład król Nabuchodonozor (605-562 p.n.e.) w Babilonie.

REKLAMY

Grecy brali prysznic publicznie stając pod strumieniami wody tryskającej z fontanny - zostało to nawet uwiecznione na wazach i malowidłach naściennych. Po upadku publicznych łaźni pogorszyła się dbałość o higienę - niewiele osób myło coś więcej niż twarze i dłonie.

Vincent PriessnitzPrototyp nowoczesnego prysznica został zbudowany przez Vincenta Priessnitza, austriackiego twórcę i gorącego zwolennika nowoczesnego wodolecznictwa (hydroterapii). Od jego nazwiska wzięła się też polska nazwa urządzenia. Po tym, jak wyleczył samego siebie za pomocą wody, w roku 1822 zamienił swój dom na pierwszą na świecie placówkę stosującą wodolecznictwo.

Zaledwie siedemnaście lat później jego metodą było leczonych już ponad 1500 pacjentów, w tym książęta i hrabiowie, a także znani artyści. Przyjechało też 120 lekarzy z całej Europy, by na miejscu studiować jego metody lecznicze, i otwierać podobne zakłady wodolecznicze u siebie.

To właśnie wtedy Priessnitz skonstruował w terenie pierwowzór prysznica, czyli polewanie strumieniem lecącej z góry wody. Wśród okolicznych gór wiele było źródełek - przy nich pobudował długie drewniane rynny, którymi woda spływała wprost na ciało stojącego poniżej pacjenta. Żeby można było stosować te zabiegi również zimą, Priessnitz skonstruował urządzenie, dzięki któremu można było stosować tę metodę również pod dachem. I tak też powstał prototyp współczesnego prysznica.
stara konstrukcja prysznicaCo ciekawe, to fakt, że Priessnitz nie posiadał wykształcenia medycznego, prawdopodobnie też nie umiał nawet czytać i pisać, gdyż nie spisywał wyników swoich badań ani ich nie publikował.

Pojawiały się również nieudane konstrukcje - przykładowo w USA opatentowane zostało urządzenie do kąpieli, które wymagało od kąpiącego, aby siedział na stołku i cały czas pompował nogą wodę z wanny do końcówki prysznica. Autorami byli Warren Wasson i Charles Harris z Carson City w Nevadzie.
Ostatecznie zwyciężyła jednak konstrukcja Priessnitza.

Na masową skalę prysznice z zimną wodą po raz pierwszy zaczęto montować w koszarach wojska pruskiego w 1879 roku, co przyczyniło się do popularyzacji urządzenia. Zasada działania była całkiem zbliżona do tego, co dzisiaj można spotkać w łazienkach domowych 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj