Wielobarwna zabawka, logiczna łamigłówka przestrzenna, którą wynalazł w 1974 roku węgierski rzeźbiarz i profesor architektury Ernő Rubik.

Wypuszczono ją na rynek w roku 1980.
Jego wynalazek miał pomóc studentom w zrozumieniu cech figur trójwymiarowych.

RubikZabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor.

Ta najbardziej popularna: 3x3x3, składa się z 26 sześcianów i przegubu umieszczonego w środku. Przegub ten umożliwia każdej z 6 zewnętrznych warstw kostki obrót wokół osi prostopadłej do danej warstwy i przechodzącej przez środek kostki.

zestaw dla nerwusa

Liczba kombinacji różnych ułożeń kolorów kostki 3×3×3 wynosi 43 252 003 274 489 856 000 (ponad 43 tryliony) - sam twórca pierwszy raz układał ją miesiąc.

Rekord - bo i tutaj bito rekordy, wynosi obecnie (rok 2014) 5,55 sekundy. Taki wyśrubowany wynik ustalił Holender Mats Valk.
Co ciekawe, w 1976 roku taką samą kostkę skonstruował i opatentował w Japonii inżynier Terutoshi Ishige.

Istnieją różne wersje tej łamigłówki - od najprostszej kostki 2x2x2, do takiej, która ma aż 7 kwadratów w każdym rzędzie. Przy tej ostatniej całkowita ilość kombinacji zamyka się niewyobrażalną liczbą 19,5 sekswicyliardów - czyli 1 ze 159 zerami.


Według szacunków, na całym świecie jest około 250 milionów ludzi, którzy posiadają wracającą do łask kostkę 

Jak się okazuje, oprócz prób pobicia kolejnych rekordów w szybkości układania kostki, można również próbować skonstruować jak największą, w pełni funkcjonalną kostkę. Niejaki Tony Fisher zbudował kostkę o boku 1.56 metra.

Na filmie poniżej widać wyraźnie, że układając taką kostkę, można ćwiczyć nie tylko umysł, ale także ciało.

 


Ciekawostki:

Roboty też układają kostkę na czas - robot Cubestormer 3, skonstruowany przez Davida Gildaya i Mike'a Dobsona, pobił rekord Guinnessa w układaniu kostki Rubika. Uzyskał czas 3,253 sekundy, na targach Big Bang Fair zorganizowanych w brytyjskim Birmingham. Urządzenie do analizy i wydawania poleceń mechanicznym rękom wykorzystuje smartfon. Poprzedni rekord - 5,27 należał do robota Cubestormer 2.

Najmniejszą, w pełni funkcjonalną kostkę (choć do jej obsługi potrzebna jest pęseta) zrobił Tony Fisher. Układanka ma wymiary 5,6 na 5,6 milimetra.

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań