Ta nazwa obejmuje wysyłane z Ziemi obiekty kosmiczne, obiegające ciała niebieskie po orbitach zamkniętych.

Pierwsze były sztucznymi satelitami Ziemi, potem zrealizowano również sztucznego satelitę Księżyca, planet i Słońca (sztuczne planetoidy).

Era kosmiczna ludzkości rozpoczęła się 4 października 1957 roku, kiedy na orbitę wokółziemską wszedł pierwszy sztuczny satelita zbudowany w Związku Radzieckim "Sputnik 1".

Był to niewielki obiekt w kształcie kuli o średnicy 58 cm. Ważył 83 kilogramy i zawierał radiolatarnię i termometr. 4 stycznia 1958 roku wypadł z orbity i spłonął, opadając na Ziemię.
sputnikRozwój sztucznych satelitów był niezwykle szybki. W ciągu kilku lat, poza badawczymi, pojawiły się liczne sztuczne satelity służące celom praktycznym.

W 1960 roku został umieszczony na orbicie sztuczny satelita meteorologiczny, amerykański "Tiros 1". W tym samym roku Amerykanie przeprowadzili próby z pierwszym sztucznym satelitą telekomunikacyjnym biernym - "Echo 1".
W 1962 roku za pośrednictwem satelity telekomunikacyjnego czynnego "Telstar 1" zapoczątkowano przesyłanie między kontynentami programów telewizyjnych. Również w 1962 roku został umieszczony na orbicie pierwszy satelita radzieckiej serii "Kosmos", co zapoczątkowało najszerzej zakrojony program badań i prób kosmicznych. Liczba sztucznych satelitów tej serii przekroczyła 1300 sztuk.

Pierwszym satelitą stacjonarnym był amerykański "Syncom 2" umieszczony na orbicie w 1964 roku.
Pierwszą sztuczną planetoidą stał się wystrzelony w 1959 roku w kierunku Księżyca radziecki "Łunnik 1". Natomiast sam Księżyc uzyskał pierwszego sztucznego satelitę w 1966 roku (radziecka "Łuna 10"), Mars - w 1971 roku (amerykański "Mariner 9"), Wenus - w 1975 roku (radziecka "Wenera 9").

Obok sztucznych satelitów i statków kosmicznych w przestrzeń kosmiczną wysyłane są także sondy. Pierwszą sondą był radziecki "Mars 1" wysłany w 1962 roku, w kierunku Marsa. Najdalej dotarły amerykańskie sondy "Voyager 1" i "Voyager 2", które w 1979 i 1980 roku przeleciały w pobliżu Jowisza i Saturna 

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań