Gagarin

Pierwszy realny projekt statku kosmicznego napędzanego silnikiem rakietowym na paliwo płynne,

opracował w latach 1895 - 1903 Rosjanin polskiego pochodzenia Konstanty Ciołkowski.

Prace zmierzające do zbudowania statku kosmicznego i odpowiedniej rakiety nośnej, podjęły po II wojnie światowej Związek Radziecki i Stany Zjednoczone.

Rywalizacja obu mocarstw doprowadziła do skonstruowania w Związku Radzieckim, najpierw pierwszego sztucznego satelity, a następnie pod kierunkiem Siergieja Korolewa, pierwszego załogowego statku kosmicznego "Wostok 1", na którym Rosjanin Jurij Gagarin odbył 12 kwietnia 1961 roku historyczny pierwszy lot kosmiczny, okrążając Ziemię w ciągu 1 godzin 48 minut, na wysokości od 180 do 301 km.

Statkiem kosmicznym na którym wykonano loty do Księżyca, jak również pierwsze wyjście w otwartą przestrzeń kosmiczną, był amerykański "Apollo", zbudowany pod kierownictwem Wernera von Brauna. Na statku "Apollo 8" dokonano w 1968 roku pierwszego lotu okołoksiężycowego, a na "Apollo 11" - pierwszego lotu z lądowaniem ludzi na Księżycu. Lot ten odbył się w dniach 16 - 24 VII 1969 roku.

Następnymi po "Wostoku" udoskonalonymi radzieckimi statkami kosmicznymi mieszczącymi już kilkuosobowe załogi były: "Woschod" (pierwszy lot w 1964 roku) i "Sojuz" (pierwszy lot w 1967 roku). Ten ostatni został przystosowany do lotów do załogowych stacji orbitalnych. Pierwsza taka stacja "Salut 1" została zbudowana i umieszczona na orbicie wokółziemskiej w 1971 roku. Amerykanie wprowadzili na orbitę wokółziemską stację "Skylab".

Jako pierwszy z Polaków, w 1978 roku odbył lot kosmiczny na pokładzie "Sojuza 30" i przebywał na stacji "Salut 6" Mirosław Hermaszewski.
Pierwszym towarowym, bezzałogowym statkiem kosmicznym jest radziecki "Progress", który po raz pierwszy wystartował w 1978 roku.
Najnowszą odmianą statków kosmicznych są skonstruowane w USA wahadłowce zdolne do lotów wielokrotnych. Kosmiczne loty tych statków zaczęły się w 1981 roku 


Zobacz start statku Wostok 1:

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań