wersalka

Wersalka, to mebel przeznaczony do snu, oraz odpoczynku w pozycji leżącej albo siedzącej.

Najczęściej konstrukcja wersalki pozwala na jej składanie i rozkładanie w celu użycia do leżenia lub siedzenia.

Z reguły wersalka ma jeszcze w środku miejsce do przechowywania pościeli.

W tym przypadku można śmiało powiedzieć, że za powstanie tego mebla "odpowiedzialny" jest Wielki Kryzys w USA. Wielu ludzi potraciło wówczas nie tylko pracę, ale i majątki swojego życia. W związku z tym wzrósł popyt na małe mieszkania. Małe mieszkania z kolei wymusiły opracowanie sposobów na ekonomiczne, ale jednocześnie choć odrobinę wygodne ich umeblowanie.
Castro

Wiadome jest, że sporą część powierzchni mieszkalnej zajmuje łóżko. A gdyby tak dało się zrobić mebel, który w dzień pełnił by funkcję wygodnego siedziska z oparciem (pozwalającego na swobodę poruszania się po pokoju), w nocy zamieniający się w wygodne miejsce do spania? Na taki właśnie pomysł wpadł sycylijski imigrant Bernard Castro (1904-1991).

To, że wynalazca nie ukończył żadnej średniej szkoły, a jedynie terminował u tapicera, w niczym nie przeszkodziło. W roku 1931, mając zaledwie 400 dolarów, wraz ze swoją żoną rozpoczął produkcję rozkładanych kanap.
córka CastroŻeby zachęcić potencjalnych klientów do kupna, wynalazca jako pierwszy na świecie wykupił czas reklamowy w miejscowej telewizji. W reklamowym spocie zagrała jego kilkuletnia córka - Bernadette, która pokazywała jak łatwo można rozłożyć kanapę skonstruowaną przez jej ojca.
Sukces przerósł chyba oczekiwania - do chwili jego przejścia na emeryturę, popularna "amerykanka" czy też "wersalka", została sprzedana w ilości około 5 milionów egzemplarzy.
Wynalazca, a zarazem producent, oferował klientom meble w 10 różnych rozmiarach, 100 różnych stylach, oraz z tapicerką z tysiącami wzorów. Miał 48 salonów w 12 krajach

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań