REKLAMY
Edward Goodrich Acheson

Amerykański inżynier i chemik (1856 - 1931).

Opuścił szkołę w wieku 16 lat, aby pomóc w utrzymaniu swojej rodziny. W wieku 24 lat, rozpoczął pracę z Thomasem Edisonem we własnym laboratorium.

Początkowo zajmował się instalowaniem oświetlenia elektrycznego.
Nie widząc jednak dla siebie przyszłości w elektroenergetyce, znalazł niszę rynkową w przemyśle wytwarzającym prądnice; była nią produkcja materiałów ściernych.

Podczas eksperymentów z mieszaniną gliny i sproszkowanego koksu, co miało zaowocować powstaniem sztucznych diamentów, odkrył węglik krzemu (któremu nadał nazwę karborund), ciągle jeszcze jedną z najtwardszych substancji stworzonych przez człowieka.


REKLAMY

To umożliwiło masową produkcję metalowych części zamiennych o bardzo dużej dokładności, oraz odegrało kluczową rolę w postępującym rozwoju przemysłu. Swój wynalazek opatentował w lutym 1893 roku.

W połowie lat 90-tych dziewiętnastego wieku, Acheson przypadkowo przegrzał mieszaninę (doprowadzając ją do temperatury 4150°C), wskutek czego karborund wyparował, a pozostałością był niemal czysty grafit. Grafit był w owych czasach uważany za rzadką postać węgla, charakteryzującą się wyjątkową odpornością na ścieranie i wysoką temperaturę. Sprowadzano go wówczas z Cejlonu.

Acheson wkrótce znalazł dla niego zastosowania godne opatentowania: szczotki w prądnicach i elektrody w akumulatorach.
Acheson w laboratoriumNiestety, jego wynalazek przydał się również hitlerowskim Niemcom - przy produkcji śmiercionośnych rakiet V-2. Okazało się bowiem, że grafit był jedynym znanym materiałem, który nadawał się na stateczniki, znajdujące się w pobliżu części wydechowej silnika rakietowego pracującego bardzo długo w skrajnie wysokiej temperaturze.

W dniu swojej śmierci, Acheson miał na swoim koncie 70 patentów materiałów ściernych, produktów opartych na graficie, produktów zmniejszających utlenianie, oraz materiałów ogniotrwałych.
W 1997 został włączony do amerykańskiego Narodowego Pocztu Wynalazców 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj