REKLAMY
Marian Adam Rejewski

Polski matematyk i kryptolog (1905 - 1980).

W wieku 24 lat ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Poznańskim i uzyskał tytuł magistra filozofii.

Jeszcze podczas trwania studiów, kiedy okazało się, że ma wręcz wręcz fenomenalne zdolności matematyczne (potrafił m.in. w pamięci szybko policzyć ile to jest 26 do trzeciej potęgi), został skierowany przez profesora Zdzisława Krygowskiego na tajny kurs kryptologii, organizowany przez Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego.

Od jesieni 1930 roku dołączył do zespołu kryptologów pracujących w filii Biura Szyfrów Sztabu Głównego w Poznaniu.
Dwa lata później zaczął pracować w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego w Warszawie. To tam właśnie w styczniu 1933 złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma (dysponując jedynie jej handlową wersją), a następnie zbudował działającą kopię.

REKLAMY

W 1938 roku skonstruował urządzenia pomocnicze do dekryptażu Enigmy: cyklometr i bombę kryptograficzną. Dokonał tego wspólnie z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim, po czym rok później stworzyli programowalną elektromechaniczną maszynę deszyfrującą, będącą pierwowzorem późniejszego brytyjskiego protoplasty komputera - Colossusa.
Jego największym osiągnięciem było wydedukowanie połączeń wewnętrznych jednego z wirników Enigmy. Zrekonstruował wewnętrzne połączenia Enigmy, co doprowadziło go wkrótce do odkrycia teoretycznej zasady jej działania i szybkiego odnalezienia metody odtwarzania kluczy depesz, wielokrotnie zmienianych w tzw. nastawach kodowych i liczących miliony kombinacji.
użycie Enigmy na froncieW sierpniu 1939 roku skonstruowane przez Polaków repliki Enigmy przekazano Anglikom i Francuzom.

Po II wojnie światowej, jako jedyny wrócił w 1946 roku z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie czekała na niego żona i dwójka dzieci. Pracował jako urzędnik w bydgoskich fabrykach i dopiero w 1967 roku ujawnił swój udział w złamaniu szyfru Enigmy, oraz napisał pierwszą część wspomnień z pracy w Biurze Szyfrów, które zdeponował w ówczesnym Wojskowym Instytucie Historycznym. Książka nie ukazała się drukiem 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj