REKLAMY
kuchenka z 1890 roku

Rodzaj kuchenki wykorzystującej gaz ziemny, lub mieszaninę propan-butan (LPG).

Najczęściej tego typu kuchenka wyposażona jest w 4 palniki do gotowania i piekarnik.

Obecnie coraz częściej w kuchenkach gazowych stosuje się piekarniki elektryczne oraz elektryczne zapalniki.

Jeden z pierwszych entuzjastów gazu - Austriak Zachaus Winzler, wykorzystał gaz jako nowy rodzaj opału w swoim domu już w 1802 roku, oraz doprowadził go do kuchni, używając (prawdopodobnie jako pierwszy) do gotowania.
Próbował spopularyzować kuchenki gazowe, jednak nie znalazły się one w powszechnym użyciu przed końcem stulecia.


REKLAMY

Pierwszą kuchenkę gazową, która znalazła się w rynkowej sprzedaży, zaprojektował James Sharp, pracownik gazowni w Northampton i w roku 1826 zainstalował ją u siebie w domu. Pierwsze egzemplarze kupione zostały w 1834 roku do hotelowych kuchni, ale mimo odniesionego sukcesu, ich twórca obawiał się uruchomić produkcję na pełną skalę.

Dopiero wizyta lorda Fredericka Spencera w domu wynalazcy, który zażyczył sobie przyrządzonego na gazie lunchu, przekonała Sharpa, że powinien zaspokoić istniejące zapotrzebowanie.
kuchenka gazowa z 1910 roku

W roku 1836, Sharp założył fabrykę zatrudniającą 35 robotników.
Jego kuchenki to były pionowe piecyki z haczykami u góry, na których zawieszało się mięso na pieczeń, z kręgiem palników na dole.

Nowoczesny typ kuchenki gazowej, złożonej z oddzielnego piekarnika z półkami i z wierzchniej płyty do gotowania, na której można było ustawiać garnki, zapoczątkował w 1852 roku opatentowany piekarnik gazowy Bowera.

Kolejnym, który zbudował udaną kuchenkę do użytku domowego, był londyński inżynier Leoni - korzystał przy tym z doświadczeń Bunsena z powietrzem i gazem (lata 1880 - 81).

Piekarnik z termostatem pojawił się w 1915 roku.
W roku 1928 można było już kupić kuchenkę z białej blachy emaliowanej "do gotowania na małym i dużym ogniu" - oferowała ją fabryka broni i rowerów w Saint Etienne 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj