REKLAMY
gra z Ur

Forma rozrywki o ustalonych zasadach, w której udział bierze jedna lub więcej osób.

Gry planszowe czy zabawki, wymyślono prawdopodobnie tylko po to, żeby dzieci nie dokuczały dorosłym.
Za najstarszą planszową grę świata uznaje się grę odkopaną w królewskich grobowcach z Ur, z około 2600 roku p.n.e.

Znaleziono pełny komplet - plansze, po siedem pionów ciemnych i jasnych i po sześć kostek w kształcie piramidek z trójkątnymi ściankami. Brakowało tylko instrukcji.

Co prawda znane są starsze figury czy plansze do gry, ale nigdy nie ma pewności, że znaleziona plansza (czy figurka) rzeczywiście służyła do grania. Tym razem nie ma takich wątpliwości - Królewska Gra z Ur lub "gra na dwudziestu kwadratach" - to rzeczywiście gra. Potwierdzały to liczne wzmianki na tabliczkach z pismem klinowym.


REKLAMY

gra ParchesiInną grą, która powstała (wg. części badaczy) około 2500 - 4000 lat p.n.e. jest chińska wei-chi. Jednak największy wśród historyków gier, Anglik H. Murray, twierdzi, że reguły wei-chi ukształtowały się dopiero koło roku 1000 naszej ery.
Od tej gry wywodzi się ponoć japońska gra go.

Jeszcze inną starą grą - znaną po dziś dzień, jest młynek - opisywał ją już Konfucjusz.
Kolejną grą planszową, która znana jest po dziś dzień, są szachy. Początki szachów są trudne do wyśledzenia a datuje się je na około 600 rok n.e.. Najbardziej prawdopodobnym wynalazcami są hindusi, którzy grali w podobną grę, zwaną: chaturanga - stamtąd szachy powędrowały do Persji podarowane przez indyjskiego radżę szachowi Persji przekształciły się w czatrang. Po opanowaniu Persji przez Arabów w VII wieku reguły gry, zwanej odtąd szatrandżem, uległy pewnym przemianom. Do Europy szachy dotarły w VIII wieku - na Półwysep Iberyjski, na Sycylię i na Ruś. Przed końcem XIV wieku figury szachowe były już bardzo podobne do obecnych.
Reguły gry w szachy ukształtowały się dopiero gdzieś między VII a XVI wiekiem n.e.
Istnieje legenda, jakoby cesarz chcąc nagrodzić autora tejże gry (o imieniu Sessa), usłyszał od niego, że skoro już ma dostać nagrodę, to niech to będzie tak: na pierwszym polu szachownicy ma leżeć jedno ziarenko pszenicy, na drugim dwa, na trzecim cztery, na czwartym osiem, na piątym szesnaście itd. kości do gryPolicz sobie, ile ziarenek powinno leżeć na 64 polu szachownicy, skoro na każdym kolejnym polu miało się znaleźć dwa razy więcej niż na poprzednim? Król się obruszył, że Sessa żąda tak mało, ale czy rzeczywiście?

Za najstarszą grę hazardową świata uznawane są kości. Gra w kości znana już była w czasach pierwotnych. Jedne z najstarszych zachowanych kostek pochodzą z Egiptu i mają około 4000 lat. Była to gra, której namiętnie oddawali się cesarze rzymscy - cesarz Klaudiusz napisał nawet podręcznik dla graczy.

Trzeba w tym miejscu wspomnieć również o kartach do gry, które podobnie jak kości - a pewnie i bardziej - wciągały i uzależniały 


Ciekawostka:
Najstarsza kostka do gry ma 5000 lat, pochodzi z Iraku i jest zrobiona z gliny.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj