REKLAMY
lampa łukowa

Okazuje się, że pierwszym urządzeniem oświetleniowym działającym na prąd, wcale nie była żarówka.

Już na początku historii elektryczności znano fakt, że iskry padające z przewodów elektrycznych wytwarzają światło.

Na początku XIX wieku, światło łuku elektrycznego demonstrował Humphry Davy. Używając dwóch węglowych pręcików, zasilanych z baterii składającej się z 2000 ogniw, uzyskiwał łuk elektryczny o długości do 10 centymetrów.

Pierwszy pokaz praktycznego zastosowania łuku elektrycznego do świetlenia przeprowadził francuski inżynier, optyk Louis-Joseph Deleuil na Placu Zgody w Paryżu w roku 1843. Około roku 1846, angielski wynalazca William E. Staite zademonstrował pierwsze praktyczne zastosowanie lamp łukowych, używając mechanizmu zegarowego do utrzymania końców prętów w stałej odległości, dzięki czemu lampa świeciła dłużej i dawała bardziej stabilne światło.

REKLAMY

W roku 1848, kolejny Francuz Henri Archereau, zastosował lampy łukowe do oświetlenia wystaw i opery w Paryżu. W tym samym roku Jean Foucault zaproponował swoją lampę łukową z regulacją.
Pierwsze lampy o zastosowaniu komercyjnym wytwarzano już po 1850 roku, ale brak wydajnych źródeł prądu uniemożliwiał ich zastosowanie, dlatego inżynierowie skupili się na udoskonalaniu wynalezionej przez Michaela Faradaya prądnicy jednobiegunowej.

lampa łukowa JabłoczkowaJedną z pierwszych udanych konstrukcji lampy, która odniosła komercyjny sukces, była skonstruowana w roku 1876 lampa Pawła Nikołajewicza Jabłoczkowa, (tzw. świeca Jabłoczkowa) z dwiema elektrodami węglowymi i kaolinowym izolatorem między nimi, bez regulatora odstępu między elektrodami. Szerszej publiczności została zaprezentowana podczas wystawy w Paryżu w 1878 roku. Było to pierwsze praktyczne elektryczne źródło światła, działające ponad 1,5 godziny. Wykorzystywano je głównie w latarniach ulicznych oraz w teatrze.

Mimo, że do oświetlania mieszkań lampy łukowe się nie nadawały - ich światło było bardzo jaskrawe i szybko męczyło oczy, to jednak (przed wynalezieniem żarówki) były powszechnie stosowane jako źródło silnego punktowego źródła światła w celach badawczych, w latarniach morskich czy projektorach filmowych.
Lampa łukowa została wyparta przez żarówkę i lampy wyładowcze (sodówka, rtęciówka, świetlówka

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj