REKLAMY

palacz - animacjaWyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki, wypełnionej tytoniem.

Początkowo tytoń rósł tylko w Ameryce i przed odkryciami Kolumba był zupełnie nieznany w Europie.

To właśnie w Ameryce powstały pierwsze wyroby tytoniowe - Indianie żuli liście tytoniu albo zwijali liście tych roślin, palili je i wdychali ich dym. Pierwszym, który poinformował Stary Świat o tytoniu, był Krzysztof Kolumb.

Pierwsze obszerniejsze wiadomości o nowej roślinie - tytoniu - zawiera dzieło Historia general y natural de las Indias opublikowane w roku 1526 w Toledo, przez Gonzolo Fernandeza de Oviedo y Valdes.

Wraz z tytoniem pojawiła się w Europie jedna z jego nazw, używana przez tubylców na Kubie w XVI wieku - tabacco, tabak. Do Hiszpanii roślina trafiła w 1559 roku i początkowo znalazła zastosowanie również jako roślina ozdobna w bogatych domach.
Uważano, że palenie tytoniu ma własności lecznicze, zalecano je zwłaszcza chorym wenerycznie. Pisał o tym do królowej Marii Medycejskiej poseł francuski w Lizbonie - Jean Nicot de Villeman, przesyłając jej ziarenka tytoniu. Nicot de VillemanOd jego nazwiska wzięła się nazwa nikotyna, choć on sam nigdy nie palił.
Od roku 1640, do herbaty - nowego szaleństwa Europy - podawano ciastka, brandy, rodzynki oraz jako nowinkę: zwitki tytoniu (artykuł wówczas luksusowy, dostępny najbogatszym).

automat do sprzedaży papierosówNajbardziej pospolitym produktem tytoniowym jest papieros, stosunkowo nowy wynalazek - polska nazwa pochodzi od papieru owijającego ścinki liści tytoniu. Innymi produktami do produkcji których używany jest tytoń to fajka, cygara - gdzie tytoń nie jest zmielony, oraz (dziś prawie zapomniana) tabaka, która w postaci sproszkowanego tytoniu była wciągana do nosa, aby pobudzić kichanie.
Na skalę handlową papierosy zaczęła produkować państwowa Manufacture Française des Tabacs w 1843 roku we Francji. 20 tysięcy papierosów ze złotymi ustnikami, zawijanych w litografowany papier sprzedano na jarmarku dobroczynnym zorganizowanym w Paryżu przez królową Marię Amelię. Była to w całości ręczna robota. W roku 1872 wartość wypalonych papierosów we Francji obliczano na 100 milionów marek.

Na początku dziewiętnastego wieku nastąpił dalszy, ogromny wzrost "spożycia" papierosów. Przyczyną tego była epidemia cholery, na którą to lekarstwem (zgodnie z zaleceniami lekarzy) miał być dym tytoniowy.
Pierwsza fabryka wytwarzająca papierosy masowo powstała w Hawanie na Kubie. Don Luis Susini w roku 1853 używał w tym celu maszyn parowych.

Pierwszą udaną maszynę do produkcji papierosów opatentował w 1880, oraz w 1883 roku mieszkaniec Wirginii, niemiecki emigrant w USA, James Albert Bonsack. Biorący udział w konkursie na wymyślenie maszyny do zwijania cygar, Bonsack dodał element rolki papieru, w którą maszyna automatycznie zwijała ścinki tytoniu i kroiła, wytwarzając dwieście papierosów na minutę. Ponieważ produkowała ona papierosy w ilości, której nikt wówczas w USA nie byłby w stanie skonsumować, nie było chętnych na jej kupno. Dopiero współpraca z Jamesem Duke'm zaowocowała odpowiednim marketingiem i stworzeniem od podstaw masowej konsumpcji papierosów w USA, później w Anglii i na całym świecie.
Duke m.in. rozdawał za darmo każdemu polskiemu imigrantowi na Ellis Island po pięć paczek papierosów.

Współcześnie stosowane maszyny produkują nawet ponad 10 000 sztuk na minutę.

dymek z papierosa w kształcie czaszkidymek z papierosa w kształcie śmierciObecnie papieros składa się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu.

Dzisiaj prawie wszystkie papierosy mają filtry, wprowadzone po raz pierwszy w 1940 roku przez markę Pall Mall.
Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna, czynnik powodujący uzależnienie, dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera tysiące innych szkodliwych, także rakotwórczych, substancji chemicznych. Dym jest również niebezpieczny dla osób, które znajdują się w pomieszczeniu, gdzie ktoś pali (tzw. "bierne palenie").

Polski Monopol Tytoniowy rząd polski wprowadził w roku 1926 


Pewnie o tym nie wiesz, że:

  tytoń był od wieków stosowany przez rolników jako środek owadobójczy;
  z powodu palenia papierosów w Polsce umiera rocznie 70 tys. ludzi (200 osób dziennie). Z powodu palenia papierosów zmarli m.in: Humphrey Bogart, Clark Gable, Dean Martin, Robert Mitchum, Frank Sinatra.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj