REKLAMY
współczesna pilarka

Urządzenie służące głównie do wycinki i cięcia drewna na skalę przemysłową jak i indywidualną.

Można ją również wykorzystywać przy pielęgnacji drzew i drzewostanów oraz w ratownictwie.

Pilarka łańcuchowa składa się z dwóch podstawowych elementów: piły łańcuchowej na prowadnicy, oraz jednostki napędowej (silnik spalinowy lub elektryczny).

Ostrze piły ma 40 centymetrów, całość waży około 3,8 kilograma. Zastosowany do napędu silnik dwusuwowy ma moc 3 koni mechanicznych - moc wytwarza podczas każdego obrotu wału korbowego. To dlatego m.in. nie używa się czterosuwowych, bo w czterosuwowym dopiero co drugi obrót wału daje moc, a w dodatku waga pilarki była by większa  - dochodzi chłodnica, oraz pompa wody wraz z wodą do chłodzenia.
osteotome budowa i zastosowanie
osteotomePraprzodkiem pilarki było urządzenie o nazwie Osteotome, które powstało już w 1830 roku, a zostało skonstruowane dla potrzeb ortopedii i chirurgii.
Wymyślił je niemiecki ortopeda Bernard Heine i zastąpiło kleszcze i dłuta używane do tej pory w szpitalach do cięcia kości.

REKLAMY

Jako, że pomysł na narzędzie tnące był naprawdę świetny, próbowano na jego bazie zbudować piłę mechaniczną do ścinania drzew.Andreas Stihl

Niedoskonałość zastosowania ówczesnych sposobów napędu powodowała, że powstawały narzędzia albo bardzo ciężkie, jak w przypadku maszyny ważącej setki kilogramów i wymagającej dźwigu, którą skonstruował Amerykanin Muir, albo zupełnie niepraktyczne jak piła z 1861 roku, która była napędzana ręcznie korbą przez jedną lub dwie osoby.

Inne urządzenie z lat 80-tych XIX wieku, było ponoć podobne do maszyny wioślarskiej napędzanej na siedząco.

Pierwszym, który skonstruował pilarkę łańcuchową z silnikiem elektrycznym, ważącą 48 kg i wymagającą do obsługi dwóch osób, był szwajcarski inżynier Andreas Stihl. To on również zbudował i opatentował pierwszą benzynową piłę łańcuchową - otrzymał patent na "obalające drzewa urządzenie".
pilarka z 1952 rokunaprawdę duża piła łańcuchowaDalsze jej doskonalenie doprowadziło do skonstruowania piły o łańcuchu żłobkowym i gaźniku bezpływakowym, zdolnej do pracy przy każdym położeniu, lekkiej i jednoosobowej.

W 1926 roku Stihl rozpoczął seryjną produkcję spalinowych pilarek łańcuchowych, a pięć lat później eksportował już piły do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Rosji 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj