REKLAMY
Clément Ader

Francuski pionier lotnictwa (1841 - 1925).

Był jednym z pierwszych entuzjastów lotnictwa, na własny koszt zbudował balon podczas wojny francusko-niemieckiej w latach 1870-71.

Pracował w administracji mostów i autostrad, ale w roku 1876 zrezygnował, szukając innego zajęcia dającego większe możliwości zarobku - ponieważ hobby któremu się oddał, okazało się bardzo kosztowne.

REKLAMY

W latach 1882-89 zbudował Éole - (podobny do nietoperza), napędzany silnikiem parowym jednopłatowy samolot i jako pierwszy na świecie oderwał się od powierzchni ziemi, przelatując 50 metrów (9 października 1890 roku) - w posiadłości swojego przyjaciela niedaleko Paryża.
Éole
Napęd stanowiła maszyna parowa, zbyt ciężka i niewłaściwa dla podtrzymywana i kontrolowania lotu - potrzebny był silnik benzynowy, niemniej jednak, Ader swoim krótkim skokiem udowodnił, że cięższy od powietrza obiekt (o rozpiętości skrzydeł czterdzieści sześć stóp, i wadze sto jedenaście funtów), może wystartować z poziomu ziemi samodzielnie.

AvionW latach 1894 - 1897 zbudował Avion, większy ale bardzo podobny do samolotu Éole.
W październiku 1897 roku, na dwusilnikowym samolocie Avion III osiągnął wysokość 100 metrów i przeleciał na dystansie 300 metrów, fakt ten został potwierdzony przez dwóch świadków.

Ulepszył również mikrofon i telefon 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj