REKLAMY
Niels Bohr

Duński fizyk (1885 - 1962).

Jeden z największych fizyków XX wieku, od roku 1916 profesor uniwersytetu w Kopenhadze; założyciel Kopenhaskiego Instytutu Fizyki Teoretycznej.

Był twórcą teorii atomu, ale również mistrzem świata w piłce nożnej.

Był jednym z twórców teorii kwantów. W roku 1913 opracował teorię budowy atomu wodoru głoszącą, że atomy mają jądro, wokół którego po kołowej orbicie krążą elektrony, za co w 1922 roku otrzymał Nagrodę Nobla.

Wniósł istotny wkład do teorii jądra atomowego, w roku 1928 ogłosił zasadę komplementarności i dokonał próby filozoficznej interpretacji podstaw mechaniki kwantowej.


REKLAMY

Zarówno on, jak i jego rodzina byli pochodzenia żydowskiego, co w czasie II wojny światowej groziło natychmiastowym aresztowaniem ze strony nazistów.
Przy pomocy organizacji podziemnych uciekł wraz z rodziną do Szwecji na łodzi rybackiej.
Stamtąd, zaledwie tydzień później, w malutkim samolocie (mało brakowało, żeby w trakcie podróży udusił się z braku tlenu) do Anglii, a następnie do USA.

W latach 1943-45 pracował w Los Alamos przy budowie bomby atomowej, oferując swą wiedzę na temat rozszczepienia atomu, jako swój wkład w całe przedsięwzięcie. Jednakże bardzo szybko zdał sobie sprawę z destrukcyjnego działania tej bomby i w roku 1944 odwiedził zarówno amerykańskiego prezydenta, Franklina D. Roosevelta (1882-1945), jak i brytyjskiego premiera, Winstona Churchilla (1874-1965), by podzielić się z nimi swoimi obawami.

Po wojnie pracował na rzecz kontroli zbrojeń atomowych 

Kilka anegdot o uczonym:

  [...] Nad jego biurkiem wisiała końska podkowa. Pewnego razu, na ustnym egzaminie, student zapytał go: "Naprawdę wierzy Pan, że ta podkowa przyniesie Panu szczęście?"
Naukowiec odpowiedział: "Jestem przekonany, że dziś przyniesie szczęście tobie, bez względu na to, czy wierzysz w talizmany, czy też nie".
  [...] Uwielbiał filmy, szczególnie westerny, na które często zabierał swoich współpracowników. Według ich relacji, siedzenie obok Bohra w kinie było jednak bardzo męczące. Zwykle nie nadążał za akcją i zadawał pytania w rodzaju: "Czy to jest brat tego kowboja, który zabił tego Indianina, co ukradł stado bydła należące do jego szwagra?"

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj