REKLAMY
Joseph Bramah

Angielski stolarz artystyczny, mechanik i wynalazca (1748 - 1814).

Interesowało go wiele dziedzin codziennego życia, w wielu dokonał wynalazków.

W roku 1778 usprawnił konstrukcję klozetu i zbudował swoją wersję toalety, z udoskonalonymi zaworami.

Oryginał tego urządzenia do tej pory używany jest w Izbie Lordów. Wprowadził takie elementy, jak zawór trójkulowy, który kontroluje przepływ wody napełniającej zbiornik, i rurę w kształcie litery U, powodującą, że nieprzyjemny zapach z rury odpływowej nie wydostaje się na zewnątrz.

REKLAMY

W tym samym roku na swój wynalazek uzyskał patent, ale klozet wszedł do powszechnego użytku jednak dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy to w europejskich miastach instalować zaczęto systemy kanalizacyjne.

W roku 1782 skonstruował skomplikowany zamek drzwiowy, po czym zabezpieczył nim swój sklep, a za jego otwarcie oferował nagrodę - 200 funtów - (kwotę jak na tamte czasy ogromną). Wielu, którzy chcieli zdobyć nagrodę próbowało, przyjeżdżali z innych miast, ale nikt nie podołał temu zadaniu! zamek drzwiowy z kluczemTa sztuka udała się dopiero 75 lat później, w 1851 roku, na wielkiej Wystawie w Londynie, a i wówczas zajęło to aż 51 godzin!

W roku 1795 był - przy współudziale H. Maudslaya, autorem sukcesu pierwszej prasy hydraulicznej do metalu. W jego prasie hydraulicznej niewielkie ciśnienie, wywierane na mały tłoczek, przesuwało znacznie większy cylinder na małą odległość, ale z większą siłą. Stało się tak m.in. dzięki zastosowaniu uszczelnienia tłoka względem cylindra przy pomocy skórzanego paska. Pozwoliło to na zabezpieczenie przed ucieczką cieczy między ścianką tłoka a cylindrem, i tym samym uzyskanie znacznych nacisków.

Około 1800 roku opracował maszynę do nawijania spiralnych sprężyn, a w 1802 opracował strugarkę do metali.
W roku 1809 zbudował pierwszą maszynę służącą do numeracji banknotów, którą jako pierwszy zastosował Bank of England.
Opatentował dystrybutor piwa, konstruował również pompy wodne 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj