REKLAMY
David Bushnell

Amerykański wynalazca, matematyk (1742 - 1824).

Jeszcze podczas studiów, pracował nad koncepcją jednoosobowego okrętu podwodnego, przeznaczonego do walki z brytyjskimi okrętami blokującymi Nowy Jork.

W roku 1775 zbudował jednoosobową łódź podwodną Turtle napędzaną śrubami obracanymi ręcznie, przy której użyciu dokonano nieudanego ataku na okręt brytyjski.

Łódź ta miała kształt jajowatej kapsuły, zbudowano ją z drewna dębowego wzmocnionego żelazem.

REKLAMY

Była napędzana ręcznie, za pomocą korby połączonej ze śrubą. Jedyny członek załogi obsługiwał też mniejszą śrubę pionową do ruchu okrętu w pionie oraz ster kierunku. Do dyspozycji miał proste środki nawigacji - kompas - oraz zapas powietrza na pół godziny. Zanurzanie i wynurzanie odbywało się za pomocą nabierania wody do zbiornika balastowego na dole okrętu i jej wypompowywania. Na górze okrętu znajdował się świder, którym trzeba było się wwiercić w drewniane dno atakowanego okrętu i przymocować do niego minę, odpalaną za pomocą mechanizmu zegarowego.
łódź podwodna Turtle
Turtle użyto w akcji przeciw brytyjskiemu okrętowi HMS Eagle w nocy z 6 na 7 września 1776 roku, przez sierżanta Ezrę Lee.
Umieszczenie miny pod okrętem nie udało się, z powodu niemożności wwiercenia się, ponieważ statek miał kadłub obity miedzianą blachą. Kolejne próby też nie były skuteczne - łódź w końcu została zatopiona.

Po wcieleniu do Korpusu Inżynieryjnego (Corps of Engineers) amerykańskiej Armii Kontynentalnej, wynalazł m.in. minę zegarową działającą pod wodą, przeprowadzał również próby podwodnych detonacji prochu strzelniczego 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj