REKLAMY
Peter Cooper

Konstruktor i budowniczy pierwszej amerykańskiej lokomotywy parowej (1791 - 1883).

Był synem oficera walczącego w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Urodzony w przemysłowym Nowym Jorku, zaczął majsterkować już w młodym wieku, imając się różnych zawodów. 
Jako nastolatek nauczył się budowy maszyn do strzyżenia odzieży, a następnie założył własną firmę, która radziła sobie na tyle dobrze, że za zarobione w ten sposób pieniądze kupił sklep spożywczy.


REKLAMY

W roku 1821 roku sklep sprzedał i kupił fabrykę kleju, a zyski z tej fabryki wykorzystał z kolei na założenie manufaktury Canton Iron Works, gdzie osiągnął jeszcze większe zyski.

parowóz Tom ThumbJego najważniejszym osiągnięciem była pierwsza jeżdżąca w Stanach Zjednoczonych lokomotywa parowa, która pojawiła się w sierpniu 1830 i została poddana testowi - sprawdzono, czy osiągnie prędkość wyższą od konia - wprawdzie parowóz nazwany Tom Thumb przegrał wyścig, ale udowodnił w tym wyścigu niezbicie, że energia parowa może być wykorzystywana na drogach podobnie jak konie, tyle, że przy znacznie niższych kosztach.

W 1845 roku Cooper otrzymał patent na sproszkowaną żelatynę: Jell-O.

wyścig z koniemPomagał zorganizować ułożenie transatlantyckiego kabla telegraficznego.
Był kandydatem Greenback Party na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych w wyborach w roku 1876.

Jako członek rady miejskiej Nowego Jorku opowiadał się m.in. za stworzeniem publicznej oświaty, policji, oraz straży pożarnej.

Był filantropem - chociaż wiedział, że celem biznesu jest zarabianie pieniędzy, uważał jednak, że "celem życia jest czynienie dobra"  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj