REKLAMY
Louis Jacques Daguerre

Francuski malarz dekorator, wynalazca pierwszego praktycznego procesu fotografii (1789 - 1851).

Eksperymentowanie ze skutkami światła na przeświecających obrazach rozpoczął w roku 1820.

Wynalazca dioramy (panoramy) w roku 1822, gdzie widzowie oglądali ogromnych rozmiarów krajobrazy namalowane na płótnie, dające złudzenie realności, oraz (wraz z N. Niepce'em) pierwotnej techniki otrzymywania obrazów fotograficznych - dagerotypii.

Wynalazek (z roku 1837), polegał na tworzeniu obrazów pozytywowych bezpośrednio na posrebrzanych płytkach z miedzi i został ogłoszony społeczeństwu w roku 1839 na spotkaniu Francuskiej Akademii Nauk w Paryżu.
pierwsze na świecie zdjęcie człowieka


REKLAMY

Wykonał pierwsze zdjęcie człowieka w 1839 roku. Fotografował wtedy ludzi na ulicy Paryża, ale ponieważ czas ekspozycji (czyli naświetlania) wynosił kilka minut, poruszające się przed obiektywem postacie nie pozostawiały żadnego śladu na zdjęciu.

Jedynym utrwalonym na fotografii człowiekiem był mężczyzna, który zatrzymał się, aby wyczyścić buty - zobacz zaznaczenie kółeczkiem na ilustracji obok.

Modyfikacje, w połączeniu z poprawą czułości kliszy fotograficznej wkrótce zmniejszyły czas naświetlania do mniej niż minuty - stąd pozostał już tylko krok do nowoczesnej fotografii 


 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj