REKLAMY
Michał Doliwo-Dobrowolski

Elektrotechnik rosyjski, pochodzenia polskiego (1862 - 1919).

Jego rodzina pochodziła z Mazowsza. Od roku 1872 zamieszkał wraz z rodzicami w Odessie - tam też ukończył szkołę średnią. Studia, które rozpoczął w Rydze, był zmuszony przerwać i w wieku 19 lat wyjechał do Niemiec.

Tam ukończył wydział elektrotechniczny w Darmstadt w roku 1884.

REKLAMY

Trzy lata później rozpoczął pracę w Berlinie w przedsiębiorstwie Deutsche Edison Gesellschaft, przekształconym wkrótce na AEG  (Allgemeine Elekiricitats Gesellschaft).

trójfazowy silnik z 1891 rokuBył pionierem techniki prądu trójfazowego. W roku 1888 opracował pierwszą prądnicę prądu przemiennego trójfazowego, rok później skonstruował i opatentował trójfazowy silnik indukcyjny z wirnikiem klatkowym, co wypromowało AEG.

Zbudował pierwszą na świecie, godną uwagi linię energetyczną, która połączyła elektrownię wodną w Lauffen z wystawą elektrotechniczną we Frankfurcie nad Menem. Miała długość około 170 kilometrów, napięcie 20 kV i sprawność 75%.


Opracował pierwszą prądnicę prądu zmiennego trójfazowego z wirującym polem magnetycznym. Uzyskał kilka patentów na transformatory trójfazowe, pracował również nad generatorami dużej mocy dla hydroelektrowni.
W roku 1899, już jako główny inżynier niemieckich zakładów AEG, wymyślił suszarkę do włosów 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj