REKLAMY
Karl Drais

Badeński pionier welocypedu (1785 - 1851).

W 1813 roku otrzymał patent badeński na swój wynalazek - dwukołową maszynę biegową, posiadającą zwrotne przednie koło - prototyp dzisiejszego roweru, który nazwano od jego nazwiska: drezyną.

maszyna biegowa Draisa1 sierpnia 1817 roku, gazeta Karlsruher Zeitung  relacjonowała ze zdumieniem, że "wynalazca w ciągu niecałej godziny przejechał z Mannheim pod ratusz w Shwetzingen, co zajmuje cztery godziny pocztowe drogi", a następnie pokonał 50-kilometrowy odcinek drogi z Karlsruhe do Kehl, w ciągu 4 godzin.


REKLAMY

Mimo tego sukcesu, ten biegowy rower nie bardzo przypadł współczesnym do gustu, i po śmierci Draisa został sprzedany na licytacji zaledwie za pięć marek.

Oprócz tej swojej najsłynniejszej maszyny biegowej, Drais na początku XIX wieku skonstruował również wiele automatów, a także maszynę do pisania. Eksperymentował też z pojazdami napędzanymi siłą mięśni poprzez korby i kołowrotki.

Jemu również przypisuje się skonstruowanie pierwszej maszynki do mielenia mięsa.

W roku 1842 skonstruował pojazd szynowy, poruszany siłą mięśni, który miał być szybszy niż ówczesne lokomotywy - czyli to co dziś nazywamy po polsku drezyną.

Niestety, umarł niedoceniony, zgorzkniały i bez grosza przy duszy 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj