REKLAMY
Cornelius Drebbel

Holenderski technik, wynalazca i lekarz, działający głównie w Anglii (1572 - 1633).

Twórca pierwszej łodzi podwodnej, która (na oczach świadków) odbyła swój dziewiczy rejs trwający ponoć aż dwie godziny, około roku 1620.

Łódź ta, z dwunastoma wioślarzami przepłynęła Tamizą (prawdopodobnie tuż pod powierzchnią wody) z Westminsteru do Greenwich.

Żeby nie przeciekała, Drebbel obwinął dokładnie całą swoją drewnianą łódź podwodną natłuszczoną wodoodporną skórą, wiosła zamontował w specjalnie uszczelnionych rękawach, oraz umieścił odpowiednie tuby doprowadzające powietrze do środka z nad powierzchni wody.


REKLAMY

łódź na TamizieDrebbel, działający głównie w Anglii, ale przez pewien czas także na dworze cesarskim w Pradze, był nadzwyczaj uzdolnionym i pomysłowym mechanikiem. Już w 1598 roku opatentował wiecznie chodzący zegar, który skonstruował dla króla Jakuba I, a który funkcjonował przez wiele lat bez napędu - uznany został przez współczesnych za perpetuum mobile.
W przeciwieństwie do wielu innych, nie było to oszustwo. Jego urządzenie działało, wykorzystując prawdopodobnie zmiany ciśnienia atmosferycznego, o którego istnieniu nikt wówczas nie wiedział.


Jego badania w laboratorium przyniosły również nowy kolor dla malarzy, w postaci szkarłatnopurpurowego barwnika znanego jako color Kufflerianus, który z powodzeniem wykorzystano w zakładach braci Gobelin.

Pretenduje również do tytułu wynalazcy termometru. Jego termometr był zaopatrzony w skalę, posiadał dwa kuliste zbiorniczki i wykonano go w kształcie litery J. Powstał prawdopodobnie przed rokiem 1622 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj