REKLAMY
George Eastman

Amerykański wynalazca i przemysłowiec (1854 - 1932).

Swoją przygodę z fotografią rozpoczął w roku 1877, kiedy to wydal czwartą część swej miesięcznej pensji (5 dolarów!) na przenośny zestaw fotograficzny.

Kupił aparat wielkości skrzynki na jabłka z gigantycznym statywem, namiot ciemnię do powlekania szklanych płyt emulsją światłoczułą i wywoływania ich po naświetleniu, zestaw chemikaliów, mnóstwo szklanych naczyń, oraz zbiornik wody.

Wszystko zgrabnie zapakowane w skrzynki, które mógł unieść tylko koń. Skomplikowana procedura, ciężki i nieporęczny sprzęt - wszystko to stało się dla niego inspiracją do uproszczenia całego procesu.


REKLAMY

Po trzech latach eksperymentowania we własnej kuchni, opracował nie tylko suchą emulsję światłoczułą, lecz także sposób przemysłowego powlekania nią płyt szklanych.
Rzucił pracę w banku i za oszczędności wynajął stary warsztat. Interes kręcił się coraz lepiej.
aparat fotograficzny Kodak
W roku 1884, jako pierwszy rozpoczął produkcję błon fotograficznych w postaci giętkiej taśmy celuloidowej zwiniętej na szpulkę (wcześniej używano szklanych płyt).
W 1888 roku wyprodukował prosty aparat fotograficzny Kodak (pierwszy aparat na błonę zwojową), dzięki czemu rozpowszechnił na wielką skalę fotografię amatorską. Jego hasło reklamowe brzmiało: "Ty naciskasz guziki, my dbamy o resztę".

To również on wymyślił nazwę: długo się zastanawiał, aż w końcu stwierdził, że najładniej brzmi nic nieznaczące słowo "Kodak" - dzisiaj zna je każdy amator fotografii.
Założyciel Eastman Kodak Company w roku 1892  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj