REKLAMY
Oliver Evans

Amerykański wynalazca (1755 - 1819).

Już w wieku 14 lat został oddany do terminu. Początkowo zajmował się usprawnieniami maszyn włókienniczych. Usprawnił i zautomatyzował również pracę młyna wodnego, jednak cały czas jego myśli krążyły wokół wykorzystania napędu parowego.

Już w roku 1772 zaprojektował pojazd, w którym użył do napędu "elastycznej mocy pary wodnej".
Wybuch wojny o niepodległość Ameryki przerwał jego prace, tak, że dopiero w 1789 roku otrzymał patent na: "napędzany parowo powóz", gdzie jako napęd zaproponował wysokociśnieniowy silnik parowy.


REKLAMY

Chociaż reklamował swój pojazd jako taki który: "prześcignąłby najszybszego konia", to nie zarobił na tym ani centa, bo ówcześni przemysłowcy nie byli w najmniejszym stopniu zainteresowani takimi wynalazkami.
amfibia Evansa
Dopiął swego dopiero w roku 1805, kiedy na zamówienie władz Filadelfii skonstruował pojazd napędzany silnikiem parowym o mocy 5 KM. Oruktor Amphibolis (bo tak nazwał swój pojazd), był pierwszym na świecie samochodem amfibią.

Jego wynalazek służył do pogłębiania toru wodnego w dokach filadelfijskich. W wodzie napędzany był kołem łopatkowym, na lądzie przez dwa koła umieszczone pod silnikiem.
Pojazd wyjeżdżał z wody, by opróżnić swą skrzynię z ziemi i błota w taki sposób, jak dziś wywrotka.

Mechanizm tego pojazdu posłużył później do skonstruowania lokomobili 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj