REKLAMY
Max Factor

Producent i wynalazca kosmetyków pochodzenia polskiego (1872 - 1938).

Założyciel firmy kosmetycznej. Właściwie Maksymilian Faktorowicz.
Urodził się w wielodzietnej, biednej żydowskiej rodzinie w Łodzi i pewnie dlatego już jako ośmiolatek pracował jako pomocnik dentysty.

Rok później był stażystą w firmie produkującej peruki i kosmetyki. W wieku 14 lat podjął pracę jako pomocnik aptekarza. Tam po raz pierwszy zaczął eksperymentować z mieszankami kremów, perfum i innych kosmetyków.

Po ukończeniu 18 roku życia musiał iść do armii rosyjskiej. Kiedy tylko zakończył służbę, otworzył na przedmieściach Moskwy mały sklepik drogeryjno-perukarski, który bardzo szybko zdobył renomę. Przypadek sprawił, że jego kosmetyki służące do charakteryzacji aktorów zachwyciły cara Aleksandra Mikołajewicza Romanowa. Od tej pory stał się doradcą od kosmetyki dla rosyjskich elit i dworu carskiego, oraz charakteryzatorem aktorów Cesarskiego Teatru Imperialnego.

REKLAMY

W wieku 32 lat wyjechał (a raczej uciekł) z całą swoją rodziną do USA. To wtedy zmienił nazwisko. W roku 1907 otworzył sklep drogeryjno-perukarski w Los Angeles. Wkrótce potem podjął współpracę z aktorami filmowymi w Hollywood (w tym czasie aktorzy dokonywali charakteryzacji na koszt własny u przygodnych fachowców).
Szybko osiągnął sukces - dzięki umiejętnemu dobieraniu barw, oraz opracowaniu sposobu na  łatwo nakładany i zmywany makijaż dla aktorów filmowych.

To jemu zawdzięczamy słowo make-up.
On również wymyślił, żeby kosmetyki pakować do tubek - dzięki niemu szminka otrzymała współczesny charakter.
Stworzył pierwsze na świecie kosmetyki wodoodporne, sztuczne rzęsy, błyszczyk, oraz peruki wykonane z naturalnych włosów.
Już jako profesjonalista został pierwszym laureatem Oscara w dziedzinie charakteryzacji w roku 1929.

Max Factor nakładający makijażJego największym osiągnięciem jako charakteryzatora, było przygotowanie aktora Borisa Karloffa w roku 1931 do roli potwora stworzonego przez doktora Frankensteina w filmie Jamesa Whale'a.

Jego klientami były największe sławy tamtych czasów, m.in. Mary Pickford, Pola Negri, Gloria Swenson, Jean Harlow, Judy Garland, Rita Hayworth, Ginger Rogers, Marlena Dietrich, John Wayne, Charlie Chaplin, czy Frank Sinatra.

Równolegle, osiągnął wielki sukces jako producent własnych kosmetyków. Jego kosmetyki były indywidualnie dobierane do naturalnych właściwości twarzy klientki. Przekonał w ten sposób tysiące zwykłych kobiet na świecie, że dzięki jego kosmetykom mogą wyglądać jak gwiazdy.

Okrzyknięto go "czarodziejem makijażu", genialnym przedsiębiorcą. Dzięki temu, założona przez niego w roku 1930 firma Max Factor eksportowała swoje produkty do 80 krajów 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj