REKLAMY
Benjamin Franklin

Wielki amerykański mąż stanu (1706 - 1790).

Był jednym z twórców niepodległości Stanów Zjednoczonych, malował obrazy, prowadził działalność publicystyczną, zajmował się filozofią i dokonał wielu odkryć naukowych.

Urodził się w Bostonie, w stanie Massachusetts, był jednym z siedemnastu dzieci w rodzinie biednego wytwórcy świec.

Kiedy miał osiem lat, rodzice oddali go do szkółki elementarnej, ale zabawił w niej niecały rok. W następnej szkole, gdzie miał uczyć się rachunków, też nie zagrzał długo miejsca.
W wieku 12 lat zaczął pracować w pracowni drukarskiej brata. Nieco później otworzył własną drukarnię w Filadelfii, gdzie wydając kalendarz Poor Richard's Almanack  zawierający wiadomości z różnych dziedzin, szybko zdobył rozgłos.
W 1748 roku porzucił jednak drukarstwo, by poświęcić się nauce.

W roku 1752 złapał prąd z błyskawicy do butelki lejdejskiej, i dowiódł, że w piorunach jest elektryczność.

REKLAMY

Wynalazł piorunochron, który odtąd ochrania budynki w czasie burzy. Wymyślił i wykonał tzw. dzwoneczki Franklina, które odpowiednio wcześniej sygnalizowały nadejście burzy.
W 1773 roku udał się do Anglii, aby reprezentować interesy kolonii amerykańskich w sporach podatkowych. Do Ameryki wrócił w 1775 roku, tuż przed wybuchem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Był jednym ze współtwórców Deklaracji Niepodległości, a jego podpis widnieje obok innych pod Konstytucją Stanów Zjednoczonych.

Franklin łapie prąd z błyskawicy do butelki lejdejskiejInne jego wynalazki to bezdymny piec, fotel bujany i okulary dwuogniskowe (w roku 1785). Górna połowa szkieł służyła do widzenia dali, dolna - do czytania. Franklina męczyła konieczność noszenia kilku par okularów.
Jego wszechstronność była zadziwiająca.

Był organizatorem pierwszej w Filadelfii wypożyczalni książek, zorganizował również ochotniczą straż pożarną, oraz Amerykańskie Towarzystwo Filozoficzne, które istnieje do dziś.

Oprócz prac związanych z prądem, napisał również traktat o pieniądzu i książkę o grze w szachy.
Zajmowały go problemy związane z przyczynami trzęsień ziemi, był zwolennikiem zniesienia niewolnictwa.
W roku 1775, usiłując zrozumieć, dlaczego statki z Anglii do Ameryki płyną dwa tygodnie dłużej niż odwrotnie, odkrył i opisał prąd zatokowy (Golfsztrom) 


Jest autorem wielu powiedzeń, w tym:
  Czas to pieniądz,
  Człowiek mądry więcej uczy się od swoich wrogów, niż głupiec od przyjaciół,
  Zdrowy rozsądek to rzecz, której każdy potrzebuje, mało kto posiada, a nikt nie wie, że mu brakuje.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj