REKLAMY
Sir Francis Galton

Angielski podróżnik, przyrodnik, wynalazca, lekarz, statystyk i prekursor badań nad inteligencją (1822 - 1911).

Urodził się w rodzinie kwakrów w Birmingham, w Anglii, był kuzynem Karola Darwina.

Alfabetu nauczył się mając zaledwie 18 miesięcy, zaczął czytać mając dwa i pół roku, wierszy na pamięć uczył się mając pięć lat.
Wydawało się więc, że bez problemu skończy studia - tak się jednak nie stało.

Z powodu załamania nerwowego zdobył tylko skromny tytuł bakałarza sztuk, nie musiał się jednak zbytnio tym przejmować: spadek po jego ojcu był tak duży, że nigdy nie musiał zarabiać na życie.

REKLAMY

Był pierwszym naukowcem, który podjął badania na temat znaczenia kolejności urodzenia. Analizując życiorysy wybitnych naukowców, zauważył, że zdecydowana większość z nich to pierworodni synowie. Jako pierwszy zastosował metody statystyczne do studiowania ludzkich różnic indywidualnych i dziedziczenia inteligencji, oraz wprowadził kwestionariusze i ankiety do zbierania danych na temat społeczności ludzkich.

Wprowadził pojęcia: test i test umysłowy (sprawdzian uzdolnień).

Stworzył pierwszą mapę pogody, zaproponował teorię antycyklonów i był pierwszym, który stworzył kompletny zapis krótkoterminowych zjawisk meteorologicznych na skalę Europy.

Wynalazł piszczałkę Galtona do badania różnic słuchu, "cichy" gwizdek dla psów, oraz teletype printer – zdalnie sterowaną drukarkę.
Napisał ponad 340 książek.

Stworzył metodę klasyfikacji odcisków palców 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj