REKLAMY
Hua Tuo

Chiński lekarz (urodzony około 140 - 208).

Inne źródła podają, że nazywał się Hwa Tuo (czasem też Yuan Hua) i żył prawie 100 lat, jest uważany za pioniera tradycyjnej chirurgii.
Pochodził ze wschodniej części Chin.

Był pierwszym chińskim chirurgiem, który rozwinął wiedzę na temat anestezji (narkoza), i jako pierwszy zastosował znieczulenie ogólne.

REKLAMY

Opracował środek znieczulający Ma fei san - był to prawdopodobnie wywar przygotowany z opium, konopi indyjskich i haszyszu. Niestety receptura nie zachowała się do dzisiejszych czasów. Zgłębiał wiedzę na temat anatomii, przeprowadzając pod narkozą m.in. operacje jamy brzusznej. Rany pooperacyjne przemywał roztworem dezynfekującym i zaszywał igłami.
Umiał leczyć różne rodzaje chorób, takich jak choroby zakaźne, choroby kobiet i dzieci, itd. Leczył również złamania.

Przywiązywał dużą wagę do higieny i profilaktyki chorób. Wiedział, że kluczem do zdrowia jest zapobieganie chorobom, dlatego zalecał fizykoterapię i gimnastykę.
Opracował własny zestaw ćwiczeń Wu Qin Xi (Zabawa Pięciu Zwierząt), które obecnie znajdujemy w większości systemów Kung Fu, a który miał na celu "usprawnić ciało i pobudzić umysł".
Niemal dwa tysiące lat praktyki pokazało wielką skuteczność tego zestawu w leczeniu wielu chorób i utrzymywaniu zdrowia.

Był uważany za mistrza akupunktury.
Przy pomocy akupunktury wyleczył cierpiącego na bóle głowy generała Cao Cao. Gdy jakiś czas potem bóle wróciły, Hua Tuo zaproponował pacjentowi trepanację czaszki pod narkozą. Podejrzewający próbę zamachu na swoje życie Cao Cao, najpierw wtrącił lekarza do lochu, a następnie skazał go na śmierć 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj