REKLAMY
Edward Jenner

Angielski lekarz, odkrywca szczepień ochronnych przeciw ospie (1749 - 1823).

Urodził się w rodzinie wielodzietnej. Już jako pięciolatek został sierotą - jego matka zmarła wkrótce po porodzie dziewiątego dziecka.

Dwa miesiące potem zmarł mu ojciec. Jego wychowaniem zajęło się rodzeństwo.

Jenner w trakcie szczepieniaJako 8-latek został wysłany do szkoły z internatem, gdzie po raz pierwszy zetknął się z epidemią ospy - został wówczas wariolizowany, czyli zaszczepiony materiałem zakaźnym pochodzącym z krost ospowych chorego człowieka.

Nie był specjalnie zdolnym uczniem, wkrótce więc porzucił szkołę i zaczął terminować u wiejskiego chirurga.
Już wówczas zauważył, że osoby które zaraziły się od bydła zwierzęcą postacią ospy, tzw. krowianką, nie chorują potem na ospę prawdziwą.
W wieku 47 lat dokonał przełomowego odkrycia - wykazał, że w celu uodpornienia człowieka przeciw ospie, wcale nie potrzeba zaszczepiać mu ospy prawdziwej, lecz wystarczy szczepienie ospy krowiej (krowianki - variola vaccina), która - w odróżnieniu od ludzkiej - ma przebieg łagodny i nigdy nie kończy się śmiercią.

REKLAMY

Aby zebrać więcej dowodów, Jenner poddał szczepieniu jeszcze kilka osób. Swoją technikę nazwał wakcynacją od łacińskiego vacca - krowa.

Dwa lata później, w 1798 roku wydał własnym sumptem liczącą 75 stron książeczkę: "Badanie nad przyczynami i skutkami wakcyny, choroby odkrytej w niektórych hrabstwach zachodniej Anglii, a zwłaszcza w Gloucestershire, i znanej pod nazwą krowiej ospy".
Wkrótce potem jego praca została przetłumaczona na inne języki.

Rozpoczęto najpierw powoli, potem na coraz większą skalę szczepienia ludności, pomimo, że w odróżnieniu od większości krajów europejskich - szczepienie nie było w Anglii przez długi czas obowiązkowe.
W 1800 roku Jenner został przedstawiony królowi. Do roku 1801 w Anglii zaszczepiono ponad sto tysięcy ludzi. Do roku 1900 w Anglii i Prusach liczba zgonów spowodowanych ospa spadła niemal do zera. W 1972 ospę wytępiono w Ameryce Południowej. W 1977 w Somalii zanotowano ostatni przypadek zachorowania na tę chorobę.
W roku 1980 WHO, Światowa Organizacja Zdrowia, oficjalnie ogłosiła koniec ospy prawdziwej na naszej planecie 

Na podstawie: Historia medycyny

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj