REKLAMY
John Harvey Kellogg

Amerykański lekarz medycyny (1852 - 1943).

Prawdopodobnie lekarzem został dlatego, że sam był szczupły, w kiepskiej kondycji fizycznej, a w dodatku chorował na płuca.

Jako 24-latek ukończył studia i z dyplomem chirurga został poproszony o kierowanie sanatorium przez rok.

Ten jeden rok wydłużył się do 67 lat pracy w jednym miejscu, a skromna placówka zamieniła się w ogromną instytucję, zatrudniającą sztab lekarzy, terapeutów, dietetyków, masażystów, kucharzy i personelu pomocniczego.

Otworzono również oddział chirurgiczny, którego działalność wsparta była na najnowszych zdobyczach ówczesnej nauki.
Ośrodek miał własną elektrownię, własne pola uprawne, oraz zwierzęta gospodarskie. Wśród pacjentów byli prezydenci USA, a także Henry Ford - znany producent samochodów, twórca przemysłu motoryzacyjnego w Ameryce.

fabryka płatków śniadaniowych


REKLAMY

Wraz ze swym bratem Willem Keithem Kelloggiem (to on później zajął się przedsięwzięciem na dużą skalę), wynalazł w 1894 roku popularne kukurydziane płatki śniadaniowe, które wpłynęły na zmiany dietetyczne w typowym amerykańskim śniadaniu - do tego czasu podstawą były mięso i jajka.
Podobno stało się to, kiedy jedna z pacjentek doktora żaliła mu się, że przy śniadaniu złamała sobie ząb, jedząc grzankę.
Aby uniknąć tego typu zdarzeń Kellogg wpadł na pomysł, aby gotowane ziarna pszenicy wałkować, a następnie suszyć w piecu.

31 maja 1895 roku Kellogg wystąpił do urzędu patentowego w celu uzyskania patentu na swoje płatki.

Mimo że początkowo płatki były produkowane głównie z pszenicy, podanie patentowe zawierało również inne ziarna, m.in. jęczmień i kukurydzę (corn). Największą popularność, jak wiadomo, zdobyły z czasem płatki śniadaniowe kukurydziane.

Jest uważany za twórcę dietetycznych posiłków, oraz namiastek kawy i herbaty 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj