REKLAMY
Johannes Kepler

Niemiecki matematyk, fizyk i astronom (1571 - 1630).

Zaledwie w wieku 23 lat został profesorem matematyki w Grazu, później wykładał również w Linzu.

Jako 30-latek, w roku 1601, dzięki interwencji Tychona de Brahe, Kepler otrzymał zaszczytne stanowisko cesarskiego matematyka.

Wprowadził przecinek do ułamków dziesiętnych.
Obliczył objętości 92 różnych brył obrotowych.

Był zwolennikiem teorii Mikołaja Kopernika, pracował w obserwatorium astronomicznym w Pradze, gdzie odkrył i sformułował trzy prawa ruchu planet Układu Słonecznego (Keplera prawa).


REKLAMY

Opracował i opublikował tablice astronomiczne (Tabulae Rudolphinae - rok 1627). To za jego namową, Galileusz ogłosił badania potwierdzające teorię Kopernika.

Prowadził prace w dziedzinie optyki - w 1611 roku skonstruował tzw. lunetę keplerowską, zbudowaną z 2 soczewek skupiających, która daje odwrócone obrazy obserwowanych przedmiotów, co jednak nie przeszkadza przy obserwacjach astronomicznych.
Przewidział istnienie księżyców Marsa.

Badał prawo załamania światła. Eksperymentował z urządzeniem podobnym do camera obscura. Jego prace miały duży wpływ na dalszy rozwój astronomii i matematyki.
Kepler na tle układu słonecznegoNapisał pierwszą książkę fantastyczną na świecie pod tytułem Somnium - (Sen lub astronomia księżycowa).

W życiu prywatnym nie wiodło mu się najlepiej. Miał kłopoty rodzinne - stracił żonę, jego sędziwą matkę uznano za czarownicę i wytoczono jej proces. Sam, po krótkiej chorobie zmarł w podróży, mając przy sobie zaledwie 7 fenigów gotówki.

Należy uważać go za twórcę mechaniki nieba. Uzupełnił on w znakomity sposób teorię Kopernika i przygotował grunt Newtonowi do wykrycia prawa powszechnej grawitacji 

Powiedział:
"Moim przekonaniem jest, że okoliczności, w jakich ludzie zdobywają wiedzę o zjawiskach niebieskich, są nie mniej warte niż same odkrycia".

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj