REKLAMY
Ktesibios z Aleksandrii

Grecki mechanik (III wiek p.n.e.).

Podobno był synem fryzjera. W zakładzie swego ojca zainstalował ruchome lustro, które można było przesuwać w górę lub w dół, dzięki specjalnemu mechanizmowi.

Wynalazca m.in. tłokowej pompy wodnej - dzięki temu powstała sikawka strażacka.

organy wodne Ktesibiosazegar wodny pomysłu KtesibiosaMiał szerokie zainteresowania; interesował go dźwięk - zbudował organy wodne (hydraulus), oraz kilka innych instrumentów napędzanych powietrzem. Do napędu organów wykorzystał skonstruowaną wcześniej przez siebie pompę. Dzięki niej zastosował hydrauliczną metodę utrzymywania stałego ciśnienia powietrza w organach.


REKLAMY

Ponadto skonstruował klawiaturę, pozwalającą uruchomić dowolnie wybrane piszczałki, a na dokładkę zamocował klapki swych zaworów za pomocą sprężyn żelaznych - pierwszych, o jakich wiemy.

Projektował katapulty, oparte na działaniu strun metalowych, lub sprężonego powietrza.

Mówi się, że wynalazł aerotonon, czyli antyczny karabin maszynowy, w którym pociski wyrzucane były przez... sprężone powietrze! Urządzenie to opisał Filon z Bizancjum w 30 lat po jego śmierci, w dziele Mechanike syntaksis.

Udoskonalił również zegar wodny dokładając samoczynny regulator przepływu wody, dzięki czemu zegar stał się bardziej precyzyjny.

Skonstruował przyrząd do wchodzenia na mury bez drabin, budował różne automaty i fontanny 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj