REKLAMY
Florence Lawrence

Kanadyjska aktorka kina niemego - zagrała w ponad 270 różnych filmach (1886 - 1938).

Była jedną z pierwszych kobiet, które posiadały i prowadziły samodzielnie samochód.

Swoje auto kupiła jeszcze przed 1913 rokiem, i pomimo, że było wówczas tych samochodów niewiele, to i tak dochodziło już do różnych niejasnych sytuacji spowodowanych brakiem informacji co do obieranego kierunku jazdy.

REKLAMY

Rok później - w 1914 roku - wprowadziła ulepszenia: jej pierwszym pomysłem był sygnalizator (auto signaling arm) pokazujący innym kierowcom, kiedy samochód będzie skręcał w lewo lub w prawo.
tak mógł kiedyś wyglądać kierunkowskazSygnalizatorem skrętu były (zamiast dotychczasowego wyciągania ręki), drewniane ramiona przymocowane do tylnego błotnika samochodu, które podnosiły się, kiedy kierowca nacisnął guzik.

Wymyśliła również bardzo istotny dla innych kierowców sygnał stopu - prekursora dzisiejszego światła stopu. Było to również drewniane ramię z napisem STOP, które podnosiło się, kiedy kierowca nacisnął pedał hamulca.

Nigdy nie opatentowała swoich wynalazków, stąd firmy motoryzacyjne szybko zaczęły opracowywać i doskonalić swoje wersje sygnalizatorów, nie wypłacając Florence Lawrence żadnych pieniędzy za jej pomysły 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj