REKLAMY
Mikulicz

Johann Freiherr von Mikulicz-Radecki - polski chirurg, uczeń Theodora Billrotha (1850 - 1905).

Publicznie deklarował, że czuje się Polakiem i tłumaczył, że jego niezbyt płynna polszczyzna wynika z tego, że cały czas obraca się w środowisku niemieckojęzycznym.
Jego ojciec chciał, żeby został prawnikiem, ale on nie chciał - wybrał studia medyczne. Nie przekonało go nawet to, że ojciec wstrzymał finansowanie studiów. Zaczął sam zarabiać na swoje studia - udzielał lekcji niemieckiego i gry na fortepianie. Przy okazji tak właśnie poznał swoją przyszłą żonę Henriettę Pacher.

REKLAMY

Po studiach szybko okazało się, że wybór zawodu lekarza to był przysłowiowy strzał w dziesiątkę.
Jako chirurg został jednym z pionierów antyseptyki i aseptyki, w roku 1885 zaczął jako pierwszy stosować podczas zabiegów zabezpieczające lekarza i pacjenta rękawiczki (początkowo były jedwabne).

maseczka ochronnaKilka lat później, na przełomie roku 1896 i 1897 wprowadził do użytku maseczki ochronne zasłaniające nos i usta.

Był także pomysłodawcą nowych technik operacyjnych i wynalazcą narzędzi chirurgicznych, oraz maści Mikulicza (nazwanej od jego nazwiska), która jest stosowana w chirurgii i dermatologii w leczeniu trudno gojących się, przewlekłych ran i owrzodzeń.

Był profesorem uniwersytetów w Krakowie, Królewcu i Wrocławiu, i twórcą dwóch szkół chirurgicznych: polskiej w Krakowie i niemieckiej we Wrocławiu  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj