REKLAMY
Yoshirō Nakamatsu

Japoński naukowiec i wynalazca (1928 -).

Znany jako Doktor NakaMats - mówi się o nim, jako o jednym z najbardziej płodnych wynalazców na świecie.

Thomas Alva Edison miał około 1990 patentów, natomiast szacuje się, że znany z ekscentryzmu, niekonwencjonalnych pomysłów, a także wysokiego mniemania o sobie Nakamatsu ma ich na koncie około 3200.
Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie jego wynalazki znalazły zastosowanie w praktyce.

REKLAMY

Mimo tego, ponoć jedno z amerykańskich stowarzyszeń wynalazców zaliczyło go do grona pięciu najważniejszych naukowców wszechczasów (obok Michaela Faradaya, Nikoli Tesla, Marii Skłodowskiej-Curie i Archimedesa).

Jest uznawany za wynalazcę dyskietki - pracował wówczas (rok 1950) na Uniwersytecie Cesarskim w Tokio i zaprojektował zarówno napęd jak i dyskietkę do niego. Pierwsza dyskietka miała aż 8 cali średnicy krążka i mogła pomieścić 1KB danych.

Jemu również przypisuje się opatentowanie użycia płyty CD i DVD, taksometru i maszyny do karaoke. Podobno ma patenty na 16 wynalazków, wykorzystywanych obecnie przez koncern IBM.

Ma na koncie 395 dziwacznych wynalazków, do których należą m.in. latające buty, fotel relaksacyjno-masujący poprawiający pracę mózgu, samochód na wodę, bilet z paskiem magnetycznym, silnik na światło i silnik na ciepło, ale to i tak niewiele w porównaniu z rekordzistami, którzy mają po kilka tysięcy podobnych patentów. fotel relaksacyjny Nakamatsulatające buty i ich wynalazca NakamatsuJak sam twierdzi, jego najlepsze pomysły powstają kiedy pływa i wstrzymuje oddech pod wodą możliwie długo - aż do granicy utraty przytomności.
Ponieważ przebłyski pomysłów są wówczas bardzo ulotne, opracował nawet specjalny notes i pisak do notowania ich bezpośrednio pod wodą.

W 2005 roku otrzymał Antynobla, czyli nagrodę honorującą odkrycia, które w pierwszej chwili rozśmieszają, a potem niekiedy skłaniają do przemyśleń. Nagrodę przyznano mu za to, że w ciągu 34 lat sfotografował i zbadał każdy posiłek, który spożył - a wszystko po to, żeby znaleźć: "55 ważnych składników, zapewniających dożycie 144 lat" - czyli cel jaki założył sobie Nakamatsu.

Jest organizatorem i przewodniczącym odbywających się co roku w Tokio Światowych Zjazdów Geniuszy 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj