REKLAMY
Mary Phelps-Jacob

Amerykańska tancerka, bywalczyni nowojorskich salonów (1891 - 1970).

Była prawnuczką Roberta Fultona, tego który wynalazł statek parowy.

Być może, to właśnie pochodzenie sprawiło, że i ona coś wynalazła? To jej właśnie przypisuje się wynalezienie biustonosza i opatentowanie wynalazku w 1914 roku.

REKLAMY

Co prawda słowo biustonosz (brassiere) pojawiło się po raz pierwszy w magazynie Vogue już w 1907 roku, ale za pierwszy "prawdziwy" stanik uważa się jej dzieło dopiero z roku 1910.

biustonosz wymyślony przez PhelpsA wszystko przez niewygodny fiszbinowy gorset, który za skarby nie pasował do jej nowej, właśnie kupionej przezroczystej jedwabnej sukni.

Za sprawą dwóch złożonych w trójkąt bawełnianych chusteczek do nosa i ramiączek z różowej wstążki, dokonał się prawdziwy przełom w damskiej modzie.
Później Mary lekkomyślnie sprzedała swój patent za 1500 dolarów firmie Warner Brothers Corset Company, która dorobiła się na tym 15 milionów dolarów.

O tym jak ważnego dokonała wynalazku, niech świadczy lista przedmiotów mających decydujący wpływ na dzieje świata, którą stworzył brytyjski dziennik The Independent - stanik znalazł się na 15 miejscu 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj