REKLAMY
Ernst Werner von Siemens

Niemiecki wynalazca i konstruktor w dziedzinie elektrotechniki (1816 - 1892).

Brat Wilhelma i Friedricha.
Był pionierem przemysłu elektrotechnicznego.

Po ukończeniu gimnazjum w Lübece, Siemens wstąpił do armii pruskiej w wieku 17 lat, jako ochotnik, ponieważ brakowało mu pieniędzy na studia w uczelni cywilnej.
Studiował w Akademii Wojskowej w Berlinie, po jej ukończeniu jako oficer artylerii w 1838 roku, pracował dla armii pruskiej do roku 1848.

REKLAMY

Początkowo prowadził badania m. in. w dziedzinie telegrafii, dzięki czemu w 1846 roku wynalazł aparat telegraficzny wskazówkowy z samoczynnym przerywaniem obwodu, a rok później skonstruował elektromagnetyczny synchroniczno-współfazowy aparat telegraficzny.

W roku 1847 zbudował pierwszą podziemną linię telegraficzną na użytek armii.

telegraf SiemensaW tym samym roku, 12 października 1847 razem z mechanikiem J. G. Halske, założył w Berlinie fabrykę gdzie produkowano telegrafy, z której powstała spółka akcyjna Siemens & Halske AG, teraz Siemens AG - koncern, który dzisiaj pod swoją marką oferuje wiele rodzajów produktów - od tramwajów, przez sprzęt AGD, do telefonów komórkowych - jego nazwisko na trwałe związane jest z przemysłem telefonicznym.

Założona przez niego firma dostała m.in. zamówienie na przeciągnięcie kabla przez Morze Śródziemne i poprowadzenie linii telegrafu do Indii. W tym czasie, dokonywał licznych wynalazków i usprawnień inżynierskich w zakresie przesyłania i stabilności sygnału.

W roku 1848 wynalazł przekaźnik telegraficzny (polaryzowany), zaś w 1854 roku opracował układ rozgałęźny umożliwiający jednoczesne przesyłania telegramów w obu kierunkach wspólnym torem.

trolejbusW 1866 wynalazł samowzbudną prądnicę elektryczną prądu stałego, którą wykorzystał w 1879 roku do budowy pierwszego na świecie elektrowozu napędzanego prądem o napięciu 150 volt, doprowadzonym za pomocą trzeciej szyny.

W 1882 roku zaprezentował w Berlinie pierwszy trolejbus o napędzie elektrycznym.
zabytkowa windaW roku 1875 wykonał pierwszą fotokomórkę selenową, a w 1887 roku skonstruował fotometr selenowy.

Jego autorstwa jest także elektryczna winda z 1880 roku, i tramwaj elektryczny.

Jego zasługi zostały docenione - od roku 1874 został członkiem Akademii Nauk w Berlinie, a w roku 1888 został - za sprawą cesarza Franciszka - szlachcicem (z dodatkiem von do nazwiska).

Od jego nazwiska pochodzi nazwa jednostki przewodności elektrycznej właściwej w układzie SI - siemens (S

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj