REKLAMY
Czesław Tański

Polski malarz, konstruktor lotniczy, prekursor szybownictwa w Polsce (1862 - 1942).

Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Ukończył III Gimnazjum w Warszawie, oraz Warszawską Szkołę Rysunku.

Wykazywał duży talent i zamiłowanie do obranej dziedziny sztuki. Zdobył uznanie jako portrecista, pejzażysta i malarz koni.
Jego pasją życiową stało się jednak lotnictwo.

REKLAMY

Badał i obserwował lot ptaków i owadów. Później (w roku 1893), zaczął budować udane modele latające o napędzie gumowym. Zainspirowany próbami latania, jakie wówczas przeprowadzał Otto Lilienthal, sam w roku 1895 zbudował własny szybowiec, który nazwał: Lotnia.Tański na znaczku
Przy jego pomocy udawało mu się dokonywać krótkich skoków - pierwszych w historii światowego szybownictwa wzlotów z terenu płaskiego.
Za miejsce startu służyła mu zbudowana w tym celu drewniana platforma o wysokości około 3,5 metra. Dzięki tym próbom przeszedł do historii jako pionier polskiego szybownictwa.

W roku 1907 (po udanych próbach z modelami), zbudował prototyp śmigłowca nazwany śrubowcem.
Jego wehikuł posiadał dwa przeciwbieżne wirniki z drewna, gazy i bibuły, napędzane ręczną korbą. Przydzielonemu do prób rosyjskiemu żołnierzowi nie udało się jednak poderwać maszyny do lotu.
Zamontowany w miejsce żołnierza silnik spalinowy o mocy 2,5 KM rozgrzewał się niemal do czerwoności - niestety i tym razem nie udało się unieść maszyny wraz z pilotem...

samolot Łątka
szybowiec Lotnia
śrubowiec

Niezrażony wcześniejszymi niepowodzeniami, w roku 1909 zaprojektował, a dwa lata później zbudował samolot który nazwał Łątka - jednopłatowiec o zmiennym kącie nachylenia skrzydeł, co było wówczas pionierskim rozwiązaniem.

Niestety, i tutaj się nie udało - podczas prób oblotu na Polu Mokotowskim samolot nie oderwał się od ziemi z powodu zbyt dużej masy i słabego silnika.
Publikował w gazetach liczne artykuły popularyzujące awiację - m.in. w roku 1925 na łamach Młodego Lotnika  opisał swoje eksperymenty lotnicze z lat 90-tych XIX wieku 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj